Którędy wiedzie droga do Chin? Na szczycie APEC być może zostanie podpisany pakt handlowy

Najnowsze

PAP/EPABędzie porozumienie ws. paktu handlowego

Istnieje silne poparcie wśród liderów międzynarodowych, aby osiągnąć porozumienie w sprawie paktu handlowego Azji i Pacyfiku - Trans-Pacific Partnership (TPP) w najbliższych miesiącach - informuje Reuters, powołują się na amerykańskiego urzędnika.

Nie wiadomo jednak, kiedy miałoby to nastąpić. Urzędnik miał poinformować Reutersa, że podczas rozmów w Pekinie w trakcie szczytu APEC będzie czas na rozwiązanie najtrudniejszych problemów.

- To nie jest porozumienie od razu do podpisu. Te kwestie potrzebują czasu i pogłębionej dyskusji na rynku amerykańskim i w innych krajach - zaznaczył urzędnik.

Przyszłość i współpraca

Tegoroczny szczyt, pod hasłem "Kształtowanie przyszłości poprzez współpracę Azji i Pacyfiku", zbiega się z 25-leciem istnienia Wspólnoty. Przywódcy 21 państw APEC będą na nim poszukiwali metod ożywienia zwalniającej gospodarki regionu m.in. poprzez zacieśnienie integracji, innowacje, wzmocnienie sektora usług, reformy gospodarcze, inwestycje w infrastrukturę i poprawę łączności. Tempo wzrostu w krajach Wspólnoty w pierwszej połowie roku spadło do 3,9 proc. z 4,3 proc. w drugiej połowie roku ubiegłego.

Chiny liczą, że podczas szczytu w Pekinie przywódcom uda się osiągnąć porozumienie ws. sygnalizowanej już w 2006 roku Strefy Wolnego Handlu Azji i Pacyfiku (FTAAP) i rozpocząć proces jej tworzenia. Takie porozumienie mogłoby zastąpić istniejącą obecnie, skomplikowaną sieć dwustronnych umów o wolnym handlu pomiędzy poszczególnymi krajami regionu.

Forsowany przez Chiny pomysł na FTAAP jest uzupełnieniem dla dwóch innych planowanych regionalnych porozumień o wolnym handlu: lansowanego przez USA, ale nieobejmującego Chin Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) oraz dyskutowanego w ramach Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) Regionalnego Wszechstronnego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP), które z kolei nie obejmuje USA.

Autor: mn / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA