Najnowsze

Kto zarobi na poborze autostradowych opłat?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Na razie płaci się w okienku, ma być elektronicznie

Dziesięć firm i konsorcjów jest zainteresowanych budową systemu poboru opłat na polskich drogach - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. System ten ma zacząć funkcjonować w połowie 2011 roku.

W piątek GDDKiA zakończyła przyjmowanie wniosków o dopuszczenie do udziału w drugim etapie przetargu. W marcu ma zakończyć się pierwszy etap wyboru wykonawców.

W ramach realizacji tego projektu wymagane jest m.in. zaprojektowanie, dostawa i obsługa Systemu Elektronicznego Poboru Opłat (ESP) wraz z poborem opłaty elektronicznej na autostradach, drogach ekspresowych i wybranych drogach krajowych.

Finał w czerwcu

Jak podała GDDKiA, te firmy i konsorcja, które zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu przetargu, otrzymają Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia. Kryterium wyboru wykonawcy w ma stanowić cena oraz parametry techniczne zaproponowanych rozwiązań.

Według planów Dyrekcji termin ich złożenia to maj. Wybór najkorzystniej oferty oraz podpisanie umowy z wykonawcą przewidziane jest na czerwiec.

Jeden z dziesięciu

Zainteresowane firmy to:

IBM Polska,

Kancelaria Peter de Vries,

Matic,

konsorcjum SICE SA, Iridium Concesiones de Infraestructuras SA, Sprint;

konsorcjum Alcatel Lucent Polska, Sanef SA, Egis PROJECTS SA, Maribel Investments Sp. z o.o., CARDUS;

konsorcjum Kapsch TrafficCom AG, Durante Investments, Texel;

konsorcjum MyToll, STRABAG AG, Kulczyk Holding SA, EFKON AG;

konsorcjum Makronet, NTT System SA;

konsorcjum NDI SA, Siemens, Affiliated Computer Services of Poland, INTERTOLL Europe;

konsorcjum Autostrada Mazowsze SA, Autostrade pel l'Italia S.p.A., Asseco Poland SA, Asseco Czech Republlic a.s., FELA Management AG.

GDDKiA pod koniec 2009 r. ogłosiła pierwszy etap przetargu na wybór wykonawcy krajowego systemu poboru opłat, w tym czynności związanych z poborem opłaty elektronicznej. System elektronicznego poboru opłat ma objąć samochody ciężarowe oraz autobusy, ale aut osobowych i motocykli już nie.

Po wdrożeniu systemu kierowcy ciężarówek i autobusów nie będą już musieli kupować winiet uprawniających do poruszania się po drogach krajowych. Planowana data uruchomienia systemu to 1 lipca 2011 roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24