Kto wydzierżawi stocznię w Szczecinie?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Stoczniowiec

Minął ostateczny termin składania ofert na dzierżawę majątku stoczni szczecińskiej. Przetarg ma dać zakładowi szansę na przynajmniej częściowe funkcjonowanie do czasu sprzedaży stoczni, zaplanowanej do czerwca. Najpoważniejszym kontrahentem jest Mostostal Chojnice.

Pracownicy Stoczni Szczecińskiej "Nowa" są zadowoleni z oferty Mostostalu, choć jeszcze nie są znane jej szczegóły.

- To jest jedyna szansa dla naszego zakładu, aby Mostostal uczestniczył w procesie inwestycyjnym - tłumaczy w TVN24 jeden ze stoczniowych związkowców.

Sprzedaż majątku stoczni jest konieczna i wynika ze specjalnej ustawy stoczniowej, która już została podpisana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Specustawa przewiduje m.in. specjalny program ochronny dla stoczniowców.

- Informacja jest dobra, ale mamy pewne zastrzeżenia - tłumaczy Roman Pniewski z "Solidarności 80". - Jeśli warunki postawione przez Skarb Państwa będą twarde i niezmienne i jednocześnie będą obejmowały krótki okres czasu, to mam obawy, że tak naprawdę o ogłaszaniu jakiegoś sukcesu będziemy mogli mówić w pierwszym kwartale przyszłego roku - dodaje Pniewski.

Sejm przyjął, prezydent podpisał

Ustawa, którą Sejm przegłosował na początku miesiąca (prezydent podpisał ją 24 grudnia), przewiduje sprzedaż stoczni Gdynia i Szczecin w otwartym, nieograniczonym przetargu. Sejm odrzucił szereg poprawek do rządowego projektu, proponowanych przez opozycję, m.in. poprawkę PiS, która przewidywała, że nabywca majątku stoczni Gdynia i Szczecin będzie musiał kontynuować produkcję statków.

Ustawa obejmuje programem ochronnym stoczniowców, zatrudnionych w stoczni Gdynia i Szczecin do 31 października 2008 roku. Przewiduje ona wypłatę jednorazowych odszkodowań w wysokości od 20 tys. do 60 tys. zł, w zależności od stażu pracy.

Zachować miejsca pracy

Tworzenie specjalnej ustawy jest związane z decyzją Komisji Europejskiej, która uznała, że pomoc ze środków publicznych udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie jest nielegalna - i dała polskiemu rządowi czas do 6 czerwca 2009 roku na wyprzedaż ich majątku.

Ma to pozwolić na kontynuowanie ich działalności i zachowanie miejsc pracy.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24