Kto w Europie jest super?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24HSBC: Polska należy do najlepszych gospodarek w Europie

Polska znalazła się w gronie pięciu europejskich super gospodarek, dzięki swojej sile oraz optymistycznemu nastawieniu przedsiębiorców - wynika z opublikowanego dziś raportu przygotowanego na zlecenie HSBC Commercial Banking Europe - podał portal money.pl.

Obok Polski w gronie super gospodarek znalazły się również Czechy, Francja, Niemcy i Turcja. Kraje te zostały wyselekcjonowane na podstawie analizy danych Światowego Forum Ekonomicznego, Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Zarządzania (IMD) i Economist Intelligence Unit.

Wyniki tej analizy wskazują, że tych pięć gospodarek najlepiej radzi sobie z trudną sytuacją rynkową wynikającą ze spowolnienia gospodarczego na świecie. Zdaniem autorów raportu Polska uniknęła recesji dzięki dużemu rynkowi krajowemu oraz mniejszej niż w przypadku innych krajów europejskich otwartości na handel międzynarodowy (udział eksportu w polskim PKB stanowi ok. 40 proc., podczas gdy np. w Czechach 76 proc.).

Duże znaczenie miały również rozsądna polityka pieniężna, napływ funduszy unijnych oraz inwestycje związane z przygotowaniami do organizacji Euro 2012.

Polscy przedsiębiorcy górą

Ale największe - optymizm przedsiębiorców. Z ankiet przeprowadzonych przez HSBC wynika, że 67 proc. polskich przedsiębiorców uważa, że perspektywy rozwoju ulegną poprawie w ciągu następnych pięciu lat, 18 proc. z nich jest zdania, że pozostaną bez zmian, a jedynie 15 proc., że będą słabsze niż obecnie. Polscy przedsiębiorcy są większymi optymistami niż firmy z Niemiec czy Francji (odpowiednio 51 proc. i 56 proc. z nich uważa, że perspektywy będą lepsze).

"Polskie reformy to wzór"

Także zachodnia prasa finansowa chwali Polskę i cały nasz region. Brytyjski prestiżowy dziennik "Financial Times" napisał, że Polska wychodzi z globalnego kryzysu w dużo lepszej kondycji niż inne państwa Unii Europejskiej - i prawdopodobnie jako jedyna we Wspólnocie odnotuje w tym roku wzrost gospodarczy.

Gazeta zwraca uwagę na to, że Polska nie skorzystała z żadnego finansowania awaryjnego, a jedynie zapewniła sobie dostęp do Elastycznej Linii Kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. FT podkreśla, że Polska uniknęła scenariusza, który pojawiał się jeszcze pod koniec ubiegłego roku i mówił o ucieczce kapitału z zachodnich banków. FT dodaje, że w Polsce firmy wciąż chcą robić interesy, a konsumenci - zakupy.

Z kolei "The Wall Street Journal" napisał, że w dobie kryzysu Zachód powinien uczyć się od krajów Europy Wschodniej. W wielu państwach tego regionu reformy po 1989 roku okazały się wyjątkowo skuteczne, klimat do inwestowania jest w nich bardzo atrakcyjny, a podatki - stosunkowo niskie.

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24