Najnowsze

Kto stracił pracę w Irlandii?

Najnowsze

 
sxc.huW Dublinie coraz więcej obcokrajowców traci pracę

Coraz trudniej o pracę w Irlandii dla imigrantów z Polski i innych państw tzw. "nowej Europy". Według najnowszych badań, stanowią oni największą grupę wśród bezrobotnych obcokrajowców.

Według danych Irlandzkiego Urzędu Statystycznego (CSO) przytoczonych przez portal "Irish Examiner", ponad 43 tys. imigrantów z nowych krajów Unii Europejskiej było w marcu zarejestrowanych jako bezrobotni. Wszystkich bezrobotnych obcokrajowców jest na "Zielonej Wyspie" ponad 75 tys. Pracy nie ma też prawie 300 tys. Irlandczyków.

Najwięcej Polaków stara się o legalizację pracy

Dane nie są rozbite na poszczególne narodowości, nie możemy więc stwierdzić, czy to naszych rodaków najmocniej dotyka bezrobocie. Polacy jednak są największą grupą imigrantów z nowych krajów ubiegającą się o numery ubezpieczenia socjalnego uprawniającego do legalnego zatrudnienia.

Nic nie wróży poprawy

Niestety, widoki na przyszłość również nie są optymistyczne. Według portalu, dynamika przyrostu bezrobocia jest wyższa w przypadku obcokrajowców niż Irlandczyków.

W marcu przybyło ogółem prawie 17 tys. bezrobotnych, z czego prawie 4 tys. to obcokrajowcy (wzrost o 5,4 proc. w porównaniu z lutym), a niemal 13 tys. (wzrost o 4,6 proc.) to Irlandczycy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości