Kto rządzi w TVP? I Farfał, i Szwedo

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Dwa zarządy na ostatnim pietrze nowego biurowca?

Zamieszania we władzach Telewizji Polskiej ciąg dalszy: Krajowy Rejestr Sądowy wpisał nową Radę Nadzorczą, a także oddelegowanych do pracy w zarządzie Bogusława Szwedo i Małgorzatę Wiśnickią-Hińczę. Z rejestru nie wykreślono jednak dotychczasowych członków zarządu: p.o. prezesa Piotra Farfała oraz zawieszonych - prezesa Andrzeja Urbańskiego, Sławomira Siwka i Marcina Bochenka.

Sąd gospodarczy podjął w środę decyzję o nowych wpisach w rejestrze władz TVP - podało biuro prasowe sądu. W Krajowym Rejestrze Sądowym mają one zostać umieszczone w czwartek.

Jednocześnie biuro prasowe sądu poinformowało, że KRS postanowił odmówić dopuszczenia do udziału w sprawie o rejestrację nowych władz TVP i ministrowi skarbu, i Piotrowi Farfałowi. Obaj występowali z takimi wnioskami.

Stary z nowym

Według tej informacji, KRS wpisał nową radę nadzorczą spółki. Natomiast w rubryce, gdzie wpisuje się zarząd TVP widnieją nazwiska oddelegowanych do pracy w zarządzie członków Rady Nadzorczej: Bogusława Szwedo i Małgorzaty Wiśnickiej-Hińczy.

Z rejestru nie wykreślono jednak nazwisk dotychczasowych członków zarządu: p.o. prezesa Piotra Farfała oraz zawieszonych: prezesa Andrzeja Urbańskiego, Sławomira Siwka i Marcina Bochenka.

Nie wiadomo o co chodzi

Biuro prasowe nie wyjaśnia, jak wpisy należy interpretować. Zmian w rejestrze nie chciał też komentować rzecznik Sądu Okręgowego sędzia Wojciech Małek, tłumacząc, że ma niekompletne informacje. - Decyzje zapadły późnym popołudniem, ich treść będę mógł komentować jutro - powiedział sędzia Małek.

Niewykluczone, że dane uzyskane w środę przez dziennikarzy w sądzie są niekompletne. Mogło się też zdarzyć, że do biura prasowego nie dotarły wszystkie zarządzenia sądu.

"Nie możliwe jest wpisanie podwójnego zarządu"

Mec. Anna Bajerska - prawniczka reprezentująca nowy zarząd TVP w składzie: Bogusław Szwedo, Małgorzata Wiśnicka-Hińcza - uważa, że niemożliwe jest wpisanie do rejestru dwóch zarządów i dwóch prezesów. Według niej, wpisanie Szwedo i Wiśnickiej-Hińczy oznacza, że to ich sąd uznał za prawomocny zarząd w spółce, co potwierdzałby też uwidocznienie w rejestrze nowej rady nadzorczej. Zdaniem Bajerskiej, przy nazwiskach członków poprzedniego zarządu, łącznie z p.o. prezesem Farfałem, musi więc widnieć adnotacja "wykreślić".

Natomiast Robert Kroplewski, b. dyrektor departamentu prawnego KRRiT, a obecnie ekspert Instytutu Sobieskiego, uważa z kolei, że jeśli wpis w KRS rzeczywiście uwidacznia wszystkich członków: starego i nowego zarządu TVP, to niezbędna jest kolejna czynność, czyli wykreślenie kogoś z tego grona.

Zgodnie ze statutem może być 5 osób, a nie 6

- Być może jest tak, że potrzebne są dwie czynności sądowe: najpierw sąd musiał wpisać radę nadzorczą, wpisał ten nowy zarząd, a za chwilę będzie dodatkowa czynność o wykreśleniu Piotra Farfała. Być może tak to wygląda - powiedział Kroplewski.

Zwrócił przy tym uwagę, że zgodnie ze statutem TVP, zarząd spółki może liczyć pięć osób, zaś obecnie w KRS widnieje sześciu członków zarządu.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24