Kto pierwszy pod lupę fiskusa?

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPodatkowe priorytety 2010

Transakcje Allegro, paragony, akcyza i VAT - to tegoroczne cele kontrolerów skarbowych. Jak co roku ministerstwo finansów zasugerowało urzędom kontroli skarbowej priorytety odnośnie przedmiotów kontroli na najbliższe 12 miesięcy.

Jak tłumaczy w rozmowie z TVN CNBC Biznes Magdalena Kobos, rzecznik ministerstwa finansów pod lupę trafią np. firmy handlujące wewnątrz Unii Europejskiej.

- Chodzi o sprawdzenie, czy nie próbują tak zwanej karuzeli vatowskiej, czyli tworzenia łańcucha fikcyjnych firm w różnych krajach Unii, między którymi krążą faktury. Na ich podstawie nieuczciwi przedsiębiorcy próbują wyłudzić zwrot podatku. Ale kontrolerzy skarbowi uważnie przypatrują się każdej dużej fakturze - mówi Kobos. - Uczciwi podatnicy nie mają się czego bać. Lupa fiskusa jest skierowana na tych nieuczciwych - dodaje.

Z fantazją

A nieuczciwych nie brakuje. I mają coraz to nowe pomysły, jak obejść prawo. - W jednej ze spraw stwierdziliśmy, że firma która zajmowała się działalnością produkcyjną, kupiła fikcyjnie program komputerowy za 20 milionów złotych i próbowała wyłudzić z Urzędu prawie 5 milionów zwrotu VAT - mówi Dariusz Ćwikowski, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku

Fiskus zwróci też uwagę na tych, którzy rozliczają się przy użyciu kas fiskalnych, bo, jak przekonują kontrolerzy skarbowi, Polak przy kasie jest bardzo pomysłowy.

- Jeden z nich posługiwał się atrapą kasy fiskalnej, która drukowała paragony przypominające te prawdziwe. Było to o tyle trudne do wykrycia, że obok stała legalna kasa fiskalna - mówi Andrzej Bartyska, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku.

Punkty zapalne

Kontroli mogą się też spodziewać firmy handlujące paliwami, bo w poprzednich latach wykrywano tu sporo nieprawidłowości np. ze sprzedawaniem tańszego oleju opałowego jako paliwa do pojazdów. Z kontrolami fiskusa powinni się też liczyć handlujący w internecie. Z danych portalu Allegro wynika, że 60 proc. sprzedających za jego pośrednictwem to firmy.

- Kontrola skarbowa może sprawdzić na przykład kto kryje się pod nickiem na portalu aukcyjnym i sprawdzić, czy ewentualna działalność gospodarcza jest zarejestrowana i czy są płacone podatki - mówi Magdalena Kobos.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES