Kto opiekuje się naszymi dziećmi

Najnowsze

Aktualizacja:
SXCJaki jest statystyczny portret polskiej niani?

Ma nieco ponad 20 lat, mieszka raczej w dużym mieście, na opiece nad dziećmi zarabia średnio 1700 zł miesięcznie - taki statystyczny portret polskiej niani przedstawia raport portalu Niania.pl. Jego twórcy przeanalizowali grupę ponad 98 tys. niań, zarejestrowanych w portalu.

Przeciętna polska opiekunka do dziecka pracuje w tym zawodzie od około 2 lat i zajmuje się głównie małymi dziećmi w wieku do 3 lat. Bardzo rzadko decyduje się na zamieszkanie z rodziną dziecka, którym się opiekuje.

Oprócz opieki nad dzieckiem sporadycznie proszona jest przez jego rodziców o wykonanie drobnych obowiązków domowych. Zarabia średnio 11,35 zł za godzinę - co przy 7 godzinach pracy dziennie daje miesięcznie około 1700 zł.

Zawód kobiecy

Zawód niani wykonują przede wszystkim kobiety. Według autorów opracowania, w grupie 110 tys. osób parających się tym zajęciem, mężczyzn jest zaledwie niecałe 1,5 tys. - czyli 1,3 proc.

Najczęściej opiekują się dziećmi rodziców z klasy średniej, posiadających wysokie dochody i mieszkających w dużych miastach. Ponad połowa (64 proc.) opiekunek mieszka i pracuje w 5 największych polskich miastach - w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu.

Studentki, nauczycielki, pielęgniarki

Opieką nad dziećmi zajmują się przede wszystkim młode kobiety, często studentki (spośród 98 tys. niań aż 64 proc. to osoby poniżej 25 roku życia). Opiekunek w wieku między 25 a 40 rokiem życia jest 20 proc., natomiast osób powyżej 40 roku życia pracujących w tym zawodzie jest zaledwie około 16 proc. W tej ostatniej grupie jest dużo emerytowanych nauczycielek, pielęgniarek i przedszkolanek.

Po uśrednieniu wyników dotyczących wieku - portal Niania.pl wylicza - że przeciętna niania w Polsce ma 28 lat. Portal Niania.pl od 7 lat pośredniczy w łączeniu rodzin z opiekunkami. Sporządzony przez portal raport bazuje na grupie ponad 98 tys. opiekunek, które zarejestrowały się tam od 2002 roku. W opracowaniu uwzględniono też preferencje ponad 61 tys. rodzin poszukujących w ten sposób opiekunki. Niektóre dane, jak na przykład średnia płaca, zostały policzone na podstawie danych z okresu od stycznia 2008 roku do lipca 2009 roku, aby wyniki były możliwie najbardziej aktualne.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: SXC