Kto ma bilion dolarów w gotówce

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Najwięcej gotówki zgromadziły spółki technologiczne

Amerykańskie spółki niefinansowe miały w połowie tego roku 943 mld dolarów w gotówce i inwestycjach krótkoterminowych - poinformował Moody's Investors Service. Na koniec 2008 roku było to 775 mld dolarów.

Po rocznych nakładach kapitałowych i wypłaceniu dywidend zostałoby im jeszcze 121 mld dolarów - wyliczył Moody’s.

Około 25 proc. gotówki firmy trzymają poza USA i jest mało prawdopodobne, że wrócą one do kraju - twierdzą analitycy agencji.

Kto ma najwięcej gotówki

Największe zasoby gotówki w bilansie wykazało Cisco Systems, 39,68 mld dolarów. Kolejne miejsca zajęły Microsoft (36,79 mld dolarów), Google (30,6 mld dolarów), Oracle (23,64 mld dolarów) i Ford (21,89 mld dolarów).

W ujęciu sektorowym, największe zasoby gotówki mają spółki technologiczne (207 mld dolarów), farmaceutyczne (124 mld dolarów), segmentu energii (105 mld dolarów) i dostawcy dóbr konsumpcyjnych (101 mld dolarów).

Dlaczego boją się inwestować

- Biorąc pod uwagę niski popyt i wykorzystanie mocy wytwórczych w niektórych branżach, spółki obawiają się inwestowania swojej gotówki w zwiększenie wydajności i zatrudnienia, robiąc tym samym niewiele dla poprawy sytuacji na rynku pracy – głosi raport Moody’s.

Analitycy uważają, że w miarę stabilizowania się gospodarki, spółki częściej wydają pieniądze na wykup własnych akcji, a także fuzje i przejęcia.

Źródło: pb.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24