Kto kupił Hummera?

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huW czyje ręce trafił Hummer?

General Motors zawarł wstępną umowę sprzedaży marki Hummer. Nie ujawniono jednak z kim - i za ile. Wiadomo jedynie, że dzięki transakcji ma zostać utrzymane ponad 3 tysiące miejsc pracy.

Sprzedaż Hummera to kolejny krok w rozmontowywaniu motoryzacyjnego imperium. GM już w kwietniu ujawnił, że dostał trzy oferty zakupu marki. Agencja Reutera donosiła że, że opiewają one na kwoty od 100 do 200 milionów dolarów, ale władze koncernu nie potwierdzały tych informacji.

Ogłaszając decyzję o sprzedaży Hummera szef GM na Amerykę Północną wyraził nadzieję, że pod rządami nowego właściciel firma będzie sobie dobrze radzić na globalnym rynku. - Dla GM to krok w kierunku, stworzenia bardziej skoncentrowanego i konkurencyjnego modelu biznesowego - dodał.

W ramach umowy, GM jeszcze przez pewien czas będzie produkował Hummera w kilku swoich zakładach, w tym w dużej fabryce w Shreveport.

Z wojskową przeszłością

Hummer wywodzi się od humvee - terenowego pojazdu wielozadaniowego amerykańskiej armii. Pojazdy tego typu od końca lat siedemdziesiątych zastępowały słynne, znane od czasów II Wojny Światowej terenowe dzipy.

Zyskał on wysokie uznanie wśród żołnierzy, a popularność sprawiła, że wypuszczono jego cywilną wersję pod nazwą Hummer. Z czasem pojawiały się kolejne, coraz bardziej luksusowe wersje.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu