Kto gołąbkiem, kto jastrzębiem w RPP?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Kro gołąbkiem, kto jastrzębiem?

Na sierpniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej czworo jej członków było za decyzją o podwyżce wszystkich podstawowych stóp procentowych NBP o 50 punktów bazowych, a sześcioro przeciwko - wynika z opublikowanego właśnie "Raportu o inflacji".

W sierpniu za przyjęciem uchwały RPP o podwyżce głosowali: Andrzej Bratkowski, Zyta Gilowska, Adam Glapiński i Andrzej Rzońca. Przeciwko głosowali: Marek Belka, Elżbieta Chojna-Duch, Jerzy Hausner, Andrzej Kaźmierczak, Jan Winiecki oraz Anna Zielińska-Głębocka.

W sierpniu zgłoszono także wniosek o podwyższenie stopy rezerwy obowiązkowej banków z 3,0 do 3,5 procent, ale został on odrzucony. Poparli go jedynie Zyta Gilowska, Adam Glapiński oraz Andrzej Kaźmierczak. Ostatecznie decyzja o podwyżce rezerwy zapadła na ostatnim posiedzeniu RPP w październiku.

Decyzja wchodzi w życie z końcem grudnia: banki będą musiały odprowadzić na rachunek w NBP większy niż dotąd odsetek wszystkich zebranych depozytów. Obecnie rezerwa obowiązkowa wynosi 3,0 proc, po podwyżce będzie to 3,5 proc.

Podczas majowego i czerwcowego posiedzenia RPP nie zgłaszano - i nie głosowano - uchwał o zmianę poziomu stóp procentowych, a w lipcu posiedzenia decyzyjnego Rady nie było.

Od czerwca 2009 roku podstawowa stopa referencyjna NBP ma najniższy w historii poziom 3,5 procent.

Źródło: ISB

Źródło zdjęcia głównego: TVN24