Kto da Polsce darmowy internet?

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huCzekamy na darmowy dostęp do sieci

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił w czwartek przetarg na częstotliwości dla bezprzewodowej sieci częściowo darmowego, szerokopasmowego internetu w całym kraju. Zwycięzca będzie miał obowiązek udostępniać 20 proc. swoich usług za darmo przez trzy lata, a po tym czasie będzie sprzedawał usługi już w pełni komercyjnie.

Chętni mogą składać oferty do 28 sierpnia 2009 roku. Częstotliwości zostaną przydzielone na okres do 31 grudnia 2024 roku, a minimalna opłata za rezerwację wynosi 1,5 mln zł.

Rzecznik UKE Jacek Strzałkowski powiedział, że wyniki przetargu UKE ogłosi prawdopodobnie do końca września. Podkreślił, że w ogłoszonym w czwartek przetargu mogą brać udział wszystkie podmioty, jednak najlepszą pozycję startową mają te, posiadające jakąś sieć, lub które mają możliwość wydzierżawienia sieci od innych operatorów.

Strzałkowski wyjaśnił, że postawienie własnej sieci masztów to dość duże przedsięwzięcie, bo to będzie sieć, która docelowo w ciągu kilku lat ma objąć cały kraj, więc najlepszą pozycję startową mają te podmioty, które posiadają jakąś infrastrukturę albo są w stanie podpisać umowę na korzystanie z masztów innego operatora. - To nie muszą być maszty operatorów telefonii komórkowej, bo takie maszty mają też podmioty, które obsługują stacje radiowo-telewizyjne" - powiedział rzecznik UKE.

Darmowy internet będzie miał jednak pewne ograniczenia, aby nie protestowali inni operatorzy świadczący usługi internetowe. Będą to ograniczenia takie jak np. wolniejszy transfer i co godzinę trzeba będzie się logować do sieci.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu