Kto będzie nowym szefem Polskiej Miedzi?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Prezes nie spieszy się do sprzątania biurka...

Prezes KGHM broni stanowiska. Na wypadek, gdyby został odwołany, szykuje się do konkursu. Kto się z nim zmierzy? Igor Chalupec, były prezes Orlenu, Jacek Krawiec, prezes firmy Action, a może Arkadiusz Gierałt z Legnickiego Parku Technologicznego z grupy miedziowej spółki - zastanawia się "Parkiet".

Dziś zbiera się na posiedzeniu Rada Nadzorcza KGHM Polska Miedź. Jak przyznaje rzecznik spółki Radosław Poraj-Różecki, jednym z punktów porządku obrad jest zmiana składu zarządu spółki. Punkt został wprowadzony na wniosek członka rady nadzorczej.

Jak podaje "Parkiet", jeszcze w czwartek wieczorem Krzysztof Skóra, prezes KGHM, podczas nieoficjalnego spotkania miał przekonywać członków rady nadzorczej, aby nie odwoływali go ze stanowiska. Nie wiadomo z jakim skutkiem.

Wieczorne spotkanie ostatniej szansy?

Jeśli te zabiegi okażą się nieskuteczne, to podczas dzisiejszego posiedzenia rada wybierze p.o. prezesa. Zarządem może pokierować jeden z wiceprezesów: Stanisław Kot lub Ireneusz Reszczyński. Konkurs na szefa spółki rozpisany zostanie dopiero po zmianach w radzie nadzorczej.

Krzysztof Skóra w rozmowie z "Parkietem" zapewnia, że w nim wystartuje. Może mieć silną konkurencję. Z informacji dziennika wynika, że niektórzy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej chcieliby, żeby w konkursie wziął udział Igor Chalupec, były prezes Orlenu i były wiceprezes Pekao. Wśród potencjalnych kandydatów na szefa KGHM wymieniany jest też Jacek Krawiec, były prezes Impexmetalu, a obecnie firmy Action, oraz Arkadiusz Gierałt z Legnickiego Parku Technologicznego z grupy miedziowej spółki. Wszyscy trzej nie komentują ewentualnego startu w konkursie.

KGHM potrzebuje sprawnego menedżera a nie polityka

Analitycy uważają, że przyszły prezes spółki z Lubina powinien mieć doświadczenie w branży i w kierowaniu dużymi firmami, ale nie musi być powiązany z regionem. Według "Parkietu", Ministerstwo Skarbu Państwa, do którego należy około 42 proc. akcji KGHM, będzie dążyło do ograniczenia liczby członków zarządu koncernu. Firmą ma kierować trzech menedżerów, a nie pięciu jak dotąd.

Przetasowania w spółkach Skarbu Państwa

Minister skarbu Aleksander Grad od początku swojego urzędowania zapowiadał zmiany w zarządach spółek z udziałem Skarbu Państwa. Grad mówił o odpolitycznieniu rad nadzorczych i zarządów. - Ani ja, ani Ministerstwo Skarbu Państwa nie posiadamy jakiejś listy spółek wielkich, średnich czy małych, w których już mamy harmonogram zmian w radach nadzorczych, w zarządach - zapewniał jednak minister.

Niemniej wśród spółek wymienianych jako te, które zostaną "odpolitycznione" jako pierwsze, wymieniana była właśnie Polska Miedź. Według ministra stanowiska powinny być obsadzane na drodze konkursów i naboru publicznego.


Źródło: tvn24.pl, CNN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24