"Księgowy skandal". Inwestorzy pozywają Tesco

sxc.huTesco walczy z zadłużeniem

Po wykryciu pomyłki w prognozie wzrostu, która sięgnęła 250 mln funtów, amerykańscy inwestorzy składają pozew przeciwko spółce w związku z "księgowym skandalem". Jak się okazało, Tesco zawyżyło szacunkowe zyski o 250 mln funtów.

W związku ze skandalem szef brytyjskiej sieci Richard Broadbent złożył w czwartek rezygnację. Nowym dyrektorem finansowym Tesco został Alan Stewart. Do jego głównych zadań będzie należało uratowanie Tesco przed otrzymaniem ratingu śmieciowego. Przestrzegają przed tym wszystkie trzy agencje ratingowe.

Dług rośnie

Dług Tesco wzrósł do kwoty 7,5 mld dolarów w pierwszym półroczu tego roku z 7 mld rok wcześniej. Spółka w związku z tym zamierza działać. Dywidenda zostanie obcięta o 75 proc. Natomiast nakłady inwestycyjne spadną do kwoty 2,1 mld funtów. Są też szanse na pozyskanie dodatkowego kapitału. Agencja Fitch poinformowała, że Tesco ma dostęp do niewykorzystanego kredytu bankowego w wysokości 2,7 mld funtów.

Tesco poinformowało, że oczekuje zysku w wysokości 1,1 mld funtów za okres sześciu miesięcy kończący się 23 sierpnia. W piątek akcje Tesco spadły o 1,3 proc. Kapitalizacja spółki sięgnęła 13,7 mld funtów.

Autor: pp / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości