Kryzys zagląda do klatek w zoo

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huDostawcy nie chcą zaopatrywać zoo, bo wiedzą, że nie dostaną zapłaty

Z powodu gigantycznego zadłużenia miasta Jerez de la Frontera, na południu Hiszpanii, niedługo może zabraknąć pieniędzy już nie tylko dla pracowników sektora publicznego, ale i jednego z największych zoo w kraju.

- Na razie w zoo nie jest jeszcze źle, ale i tak panuje sytuacja kryzysowa. Dostawcy nie chcą zaopatrywać zoo, bo wiedzą, że nie dostaną zapłaty. Jeśli tak będzie dalej, zoo przestanie funkcjonować - powiedział dziennikowi "Independent" anonimowo pracownik ratusza (ostatnią wypłatę otrzymał w grudniu).

"Miasto na łożu śmierci"

Na razie w zoo nie jest jeszcze źle, ale i tak panuje sytuacja kryzysowa. Dostawcy nie chcą zaopatrywać zoo, bo wiedzą, że nie dostaną zapłaty. Jeśli tak będzie dalej, zoo przestanie funkcjonować Pracownik ratusza w Jerez de la Frontera

Jerez de la Frontera to po Madrycie najbardziej zadłużona gmina w całej Hiszpanii - jej dług wynosi 957 mln euro. W Hiszpanii zadłużenie władz samorządowych to niemal norma, ale na tym tle Jerez to klasa sama w sobie - zauważa "Independent". Jedna z hiszpańskich gazet obrazowo określiła je jako "miasto na łożu śmierci".

Mieszkańcy od kilku miesięcy odczuwają skutki tego stanu rzeczy. Ratusz już jakiś czas temu przestał regularnie wypłacać pensje sprzątaczom, policjantom, strażakom, pracownikom służby zdrowia, a nawet grabarzom. Pieniędzy brakuje na zapasowe części do autobusów i radiowozów, w prąd zaopatrywana jest już tylko jedna z miejskich bibliotek.

Pod siedzibą władz niemal codziennie odbywają się protesty.

Kryzys pogrążył miasto

U źródeł fatalnej sytuacji finansowej Jerez leżą marnotrawienie publicznych środków i nepotyzm. Kryzys finansowy, szalejący w całym kraju, tylko pogrążył miasto jeszcze bardziej.

Hiszpania obecnie niebezpiecznie zbliża się do drugiej już recesji od 2009 roku, a zdaniem części ekspertów co najmniej milion osób zasili w tym roku rzeszę bezrobotnych. Obecnie wskaźnik bezrobocia w Hiszpanii wynosi 23 proc., a wśród osób poniżej 25. roku życia - blisko 50 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu