Kryzys, więc wyprzedają rodzinne klejnoty

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huW ostatnim roku sprzedaż złota w Portugalii zwiększyła się o 100 proc.

Nasilający się kryzys finansowy zmusza wiele rodzin w Portugalii do pozbywania się złotej biżuterii i pamiątek zawierających ten cenny metal. W ostatnim roku sprzedaż złota w tym kraju zwiększyła się o 100 procent.

W 10-milionowej Portugalii działa obecnie około 6 tysięcy punktów prowadzących skup złota, które posiadają pozwolenie na obrót tym metalem. Nielegalnych placówek przetapiających złoty kruszec może być jednak dwa razy więcej.

Sprzedają pamiątki

Z obserwacji ekspertów wynika, że nasilone w ostatnich miesiącach zjawisko wyprzedaży złota utrzyma się do końca roku. Właściciele firm skupujących cenny metal przewidują, że obecny rok będzie nawet lepszy od poprzedniego.

Tymczasem w samym tylko 2011 roku w Portugalii sprzedano ok. 14 ton złota o łącznej wartości 520 mln euro, czyli niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Coraz częściej złoto jest sprzedawane przez Portugalczyków w formie starych, często wielowiekowych pamiątek rodzinnych, które na rynku nie są traktowane jak zabytkowe dzieła sztuki. Ich wartość oceniana jest wielokrotnie nie w zależności od rzeczywistej wartości, a jedynie od wagi. Niestety, nierzadko przetapiane są one na zwyczajne sztabki złota. Dario Viegas, pracownik sklepu skupującego szlachetny metal

- Coraz częściej złoto jest sprzedawane przez Portugalczyków w formie starych, często wielowiekowych pamiątek rodzinnych, które na rynku nie są traktowane jak zabytkowe dzieła sztuki. Ich wartość oceniana jest wielokrotnie nie w zależności od rzeczywistej wartości, a jedynie od wagi. Niestety, nierzadko przetapiane są one na zwyczajne sztabki złota - twierdzi Dario Viegas, pracownik jednego z lizbońskich sklepów skupujących szlachetny metal.

Idzie na eksport

Zjawisko potwierdza Krajowe Stowarzyszenie Konsumenta w Lizbonie (DECO). W trakcie inspekcji przeprowadzonej w 17 sklepach skupujących złoto na stołecznej Starówce wykazano drastyczne rozbieżności w wycenie tego samego towaru.

- Za tę samą złotą monetę 1 funta, za którą właściciel zapłacił niegdyś 280 euro, punkty skupu oferowały od 110 do 220 euro. Nasi kontrolerzy wykazali niemal 50-procentową różnicę w ocenie wartości przedmiotu nawet w sklepach tej samej sieci - ujawnił przedstawiciel DECO.

Za tę samą złotą monetę 1 funta, za którą właściciel zapłacił niegdyś 280 euro, punkty skupu oferowały od 110 do 220 euro. Nasi kontrolerzy wykazali niemal 50-procentową różnicę w ocenie wartości przedmiotu nawet w sklepach tej samej sieci. przedstawiciel DECO

Z danych Krajowego Instytutu Statystycznego w Lizbonie wynika, że większość portugalskiego złota po przetopieniu na sztabki trafia na eksport, głównie do Belgii. Zjawisko to co roku się nasila. Tylko w 2011 roku zagraniczny eksport cennego kruszcu wzrósł o 140 proc. wobec roku poprzedniego.

Ubiegłoroczne statystyki nie objęły Narodowego Banku Portugalii (BdP), którego rezerwy złota, szacowane na 13 mld euro, należą do czternastu największych na świecie. Jednak jak zapewniają władze banku, w ciągu ostatnich dwóch lat BdP nie przeprowadził żadnej transakcji z udziałem szlachetnego kruszcu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu