Kryzys uderzył w Sony

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPASpada popyt na telewizory

Sony poniesie największe w swojej historii straty - ogłosił podczas konferencji prasowej w Tokio prezes i dyrektor wykonawczy przedsiębiorstwa Howard Stringer. Strata operacyjna wyniesie 260 miliardów jenów, czyli prawie 3 mld dolarów.

Koncern Sony został zmuszony do znacznej redukcji kosztów. Producent musi zwolnić około 8 tysięcy stałych pracowników zatrudnionych w Japonii i za granicą. Zamknięta zostanie jedna z fabryk w Japonii.

Oddadzą premie, zredukują bonusy

Prezes oraz członkowie zarządu oddadzą premie, które dostali w zeszłym roku, a bonusy menedżerów zostaną zredukowane o 40 proc. Powodem rekordowych strat jest nagły spadek światowego popytu na telewizory płaskoekranowe i niespodziewany wzrost wartości jena, który podnosi koszty eksportu japońskich towarów.

Sony zapowiedziało dziś gigantyczny plan cięcia kosztów, który ma zrównoważyć straty. Pracę straci 30 proc. zatrudnionych w działach projektowych, a część pracowników zostanie wysłana na wcześniejsze emerytury. Już miesiąc temu zapowiedziano ponadto zwolnienie ośmiu tysięcy pracowników.

Źródło: IAR

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA