Kryzys trafił nawet do Gstaad

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24300 najbogatszych Szwajcarów ma majątek szacowany na 449 mld dolarów

300 najbogatszych mieszkańców Szwajcarii straciło łącznie 10 mld dolarów w 2009 roku - informuje magazyn "Bilanz". Według jego szacunków, łączny majątek tej grupy wynosi 449 mld dol. Bilanz zwraca uwagę, że tegoroczne straty okazały się dla najbogatszych Szwajcarów mniejsze niż w roku poprzednim, kiedy nastąpiła eskalacja kryzysu finansowego.

Najbogatszym mieszkańcem Szwajcarii, już po raz ósmy z rzędu, okazał się Ingvar Kamprad, założyciel sieci sklepów Ikea. Jego majątek szacowany jest na 35-36 mld USD i nie zmienił się istotnie od ubiegłego roku.

Drugie miejsce zajmują rodziny Hoffmann i Oeri, których majątek, głównie udziały w koncernie farmaceutycznym Roche, szacowany jest na 15-16 mld USD. Jego wartość jest o ok. 1 mld dolarów niższa niż rok wcześniej.

Kolejne miejsce w zestawieniu zajmuje rodzina Brenninkmeijer, która stworzyła firmę odzieżową C&A, oraz Ernesto Bertarelli, który dorobił się trzy lata temu sprzedając firmę biotechnologiczną Serono niemieckiemu koncernowi farmaceutycznemu Merck KGaA. Wartość ich majątku szacowana jest na 10-11 mld USD.

Piątkę najbogatszych mieszkańców Szwajcarii zamyka rosyjski oligarcha Viktor Vekselberg, którego majątek szacowany jest na 8-9 mld USD. Według "Bilanz", jego majątek stopniał przez rok o 3 mld dolarów.

Jeden z największych spadków wartości majątku wśród mieszkańców Szwajcarii zanotował Bernie Ecclestone. Szef Formuły 1 nie jest jednak ofiarą kryzysu gospodarczego, ale sprawy rozwodowej, w wyniku której jego majątek skurczył się o jedną trzecią do 3-4 mld USD.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24