"Kryzys światowy może być dopiero przed nami"

Najnowsze

Aktualizacja:

- Załamanie na rynku kredytów hipotecznych trwa i nie jest powiedziane, że najgorsze już za nami - powiedział BBC szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet. I chociaż widzi on wyraźną poprawę na rynku, to przestrzega centralne banki przed zbyt pochopnym cięciem stóp procentowych.

- Myślę, że powinniśmy trzymać się naszego długookresowego celu jakim jest utrzymanie stabilności cen i być w tym wiarygodnymi. Kiedy już założenia polityki monetarnej zostały ustalone, musimy zadbać o właściwe funkcjonowanie rynku pieniężnego i szczególnie sprawić, by stopy procentowe były ustalane w zgodzie z założeniami naszej polityki. Tak więc wiarygodność banku centralnego w zapewnianiu stabilnych cen to nasz nadrzędny cel - mówił Trichet.

8. maja Europejski Bank Centralny zdecydował się zostawić stopy procentowe w Eurolandzie na niezmienionym poziomie. Argumentował to obawą przed nadmiernym wzrostem inflacji, która zdaniem Rady Banku, jest większym zagrozeniem dla strefy euro niż spowolnienie gospodarcze. CZYTAJ INFORMACJĘ

Wyciągnąć nauczkę z przeszłości

Światowy popyt załamał się w wyniku kryzysu na rynku kredytów hipotecznych w USA pod koniec ubiegłego roku. Amerykanie musieli zastanawiać się jak spłacać raty za domy, a nie folgować innym potrzebom.

Stabilny i niski wzrost cen to rosnący stabilnie wzrost gospodarczy, a o to nam właśnie chodzi. trichet bbc

Szef EBC podkreślił, że obecne czasy są dużym wyzwaniem dla szefów banków, gdyż w jednej chwili skumulowało się wiele problemów, takich jak zrost cen surowców energetycznych i żywności. Trichet przyrównał tą sytuację do kryzysu na rynku ropy z z lat '70.

Wtedy, jego zdaniem, błędem wielu gospodarek było niewystarczające zacieśnianie polityki monetarnej, co doprowadziło do nagłego i dużego wzrostu płac, co doprowadziło do utraty konkurencyjności międzynarodowej. Efektem tego z kolei były masowe zwolnienia., z efektem których większość gospodarek wciąż się boryka. - Stabilny i niski wzrost cen to rosnący stabilnie wzrost gospodarczy, a o to nam właśnie chodzi - Jean-Claude Trichet

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN