Kryzys pogrąża lotnictwo

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huW styczniu ruch pasażerski skurczył się rok do roku o 5,5 proc.

Kryzys dobija linie lotnicze na całym świecie. 8 zamiast spodziewanych 5 miliardów dolarów - takie straty w ubiegłym roku ponieśli przewoźnicy lotniczy. Jak podaje Stowarzyszenie Przewoźników IATA, w samym tylko czwartym kwartale linie na całym świecie straciły aż 4 miliardy dolarów.

Skąd te straty? Według stowarzyszenia IATA, powodem tak drastycznego załamania w branży lotniczej jest efektem spadku sprzedaży biletów i obrotów w działach cargo.

Wielu przewoźników ponosi też straty związane z umowami hedgingowymi, które zawierali prognozując wzrosty cen ropy.

IATA podaje, że styczeń tego roku również przyniósł alarmujące dane - ruch pasażerski skurczył się rok do roku o 5,5 proc., a fracht lotniczy - o 23 proc. Stowarzyszenie szacuje, że w tym roku strata całej branży sięgnie 2,5 miliarda dolarów.

Stowarzyszenie IATA reprezentuje 230 linii lotniczych na świecie, które odpowiadają za 93 proc. całego globalnego ruchu lotniczego.

Europejskie linie lotnicze chcą pomocy

Zła kondycja branży lotniczej skłoniła wcześniej Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych (AEA), do których należy m.in. PLL LOT - do szukania pomocy w Brukseli. Stowarzyszenie domaga się od Unii Europejskiej natychmiastowych działań w walce z kryzysem w lotnictwie.

AEA zaproponowała np. zamrożenie kosztów usług lotniczych. Chodzi m.in. o utrzymanie na dotychczasowym poziomie opłat lotniskowych, opłat za usługi kontroli lotów oraz za środki bezpieczeństwa na lotniskach.

W przyszłym tygodniu przedstawiciele stowarzyszenia mają się spotkać z Komisją Europejską, aby rozmawiać na temat działań zaradczych w czasie kryzysu.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu