Kryzys nie zabił optymizmu w USA

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huAmerykanie pozostają optymistami - mimo chmur nad gospodarką

Choć kryzys ekonomiczny puka do ich drzwi, Amerykanie nie tracą charakterystycznego dla siebie optymizmu - wynika z najnowszego sondażu ośrodka Pew Research Center. Prawie 2/3 z nich uważa, że ich sytuacja finansowa poprawi się w następnym roku.

- Nie ma żadnych dowodów, że amerykański optymizm uległ erozji w obliczu finansowego kryzysu - ocenił szef Pew Research Center i autor sondażu Andrew Kohut.

64 procent respondentów w badaniach przeprowadzonych w dniach 9-12 października była zdania, że "Amerykanie zawsze znajdują sposoby rozwiązania problemów". Jest to nawet wyższy odsetek niż w grudniu 2004 r., kiedy 59 proc. wyrażało taki pogląd.

Chociaż rynek finansowy dołuje od kilku tygodni i miliony obywateli straciły część oszczędności zainwestowanych na giełdzie (ulokowanych m.in. na rachunkach emerytalnych), aż 59 procent liczy na to, że ich sytuacja finansowa poprawi się w ciągu przyszłego roku.

56 procent ufa, że rząd federalny ma możliwości poprawienia stanu gospodarki. Coraz więcej Amerykanów zgadza się również, że "należy się nauczyć żyć na nieco niższej stopie" - uważa tak 49 procent.

Aż 79 procent przyznaje, że u podłoża kryzysu leży fakt, że "ludzie za bardzo się zadłużyli".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu