Kryzys napędza szarą strefę

Najnowsze

sxc.huBezrobocie w górę, a pracujących też przybywa

Kiedy w gospodarce trudniej, firmy i pracownicy częściej rozliczają się w tajemnicy przed fiskusem - stwierdza "Rzeczpospolita". Wiceprezes GUS Janusz Witkowski mówi gazecie, że mimo wzrostu bezrobocia w II kwartale liczba osób pracujących w Polsce wzrosła.

Zdaniem Witkowskiego, w jakiejś części można to zjawisko tłumaczyć wzrostem szarej strefy.

"Rz" przytacza wyniki badań aktywności ekonomicznej ludności - tzw. BAEL. Polega ono na ankietach przeprowadzanych wśród gospodarstw domowych, a nie przedsiębiorców. W II kwartale 2009 r. według tych danych w Polsce pracowało prawie 15,85 mln osób. To o ponad 0,8 proc. więcej niż w poprzednim kwartale, o cały 1 proc. więcej niż rok wcześniej. Tymczasem rejestrowane zatrudnienie w firmach spadło o odpowiednio 0,13 proc. oraz 0,5 proc. - zauważa gazeta.

Cytowany przez dziennik prezes Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Roman Rogalski mówi wprost, że kryzys zmusza firmy do szukania oszczędności - a najłatwiej znaleźć je w kosztach zatrudnienia. - Część przedsiębiorców decyduje się na obejście przepisów, ale nie wszyscy – zastrzega prezes.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu