Kryzys na Wall Street pogłębia się

Najnowsze

Aktualizacja:

Giełda w Stanach Zjednoczonych zaczęła od głębokich spadków. Ale w ostatniej godzinie sesji było jeszcze gorzej i główne indeksy zakończyły notowania stratami grubo ponad 4 proc., gdyż inwestorzy sądzą, że największy ubezpieczyciel amerykański AIG - mimo pomocy rządu - nie uniknie upadłości.

Pomimo rządowej akcji ratunkowej dla AIG, rynek pogrążył się w kryzysie zaufania, banki przestały pożyczać nawzajem sobie pieniądze, a inwestorzy zadają sobie wciąż jedno pytanie: kto następny zbankrutuje?

Po zamknięciu giełdy w Nowym Jorku okazało się, że drugi co do wielkości bank inwestycyjny w USA Morgan Stanley z bankiem Wachovia o połączeniu. W sumie rozmowy o fuzjach, przejęciach lub sprzedaży własnych udziałów prowadzi 13 amerykańskich instytucji finansowych. Inwestorzy nie są jednak pewni, czy "oczyści" to atmosferę i pozwoli im się wzmocnić, czy też zaciemni i tak wątpliwą obecnie przejrzystość bilansów.

CZYTAJ O ŚRODOWEJ SESJI NA WARSZAWSKIEJ GIEŁDZIE

Na zamknięciu rynku w USA Dow Jones stracił 4,06 proc. dochodząc do poziomu 10.609,66 pkt., najniższego od listopada 2005 roku. Nasdaq zniżkował aż o 4,94 proc. i zatrzymał się na poziomie 2.098,85 pkt. To najniższa wartość indeksu od sierpnia 2006. S&P 500 stracił 4,71 proc. i zatrzymał się na poziomie 1.156,39 pkt, osiągając tym samym najniższą wartość od kwietnia 2005. Dlaczego?

Prawdopodobny powód pesymizmu, który ogarnął inwestorów, to poza złymi doniesieniami z sektora bankowo-ubezpieczeniowego, to fatalne dane z rynku nieruchomości. Nerwową atmosferę podgrzał dodatkowo atak na ambasadę USA w Sanie. W końcu, pomimo ratunkowej pożyczki federalnej 85 miliardów dla Amercian International Group i przejęcia przez rząd 79,9 proc. akcji giganta, inwestorzy w ostatniej godzinie notowań przestali wierzyć, że firma ta uniknie bankructwa.

W USA nie budują

Fatalne dane z rynku nieruchomości podał właśnie w środę Departament Handlu USA. Okazało się, że liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w sierpniu o 6,2 proc. do 0,895 mln w ujęciu rocznym. To najniższy poziom od stycznia 1991 r. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 0,950 mln.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, spadła zaś w sierpniu o 8,9 proc. do 0,854 mln - podał Departament Handlu.

AIG nadal słaby

Amerykański rząd nie może na razie zrobić wiele, by zatrzymać przecenę spółek finansowych. Chociaż we wtorek wieczorem doszło do nacjonalizacji AIG. Tak szybka reakcja amerykańskiego rządu i władz monetarnych wskazuje na naprawdę kryzysową sytuację.

Źródło: Reuters, CNN, PAP