Kryzys na rynku kredytów mieszkaniowych? Ubiegły rok najgorszy od 2005 roku

Najnowsze

TVN24W 2013 r. udzielono zaledwie 176 tys. kredytów mieszkaniowych

W 2013 r. udzielono zaledwie 176 tys. kredytów mieszkaniowych, a ich wartość wyniosła 36,5 mld zł. To najgorszy wynik od 2005 r. - wynika z raportu AMRON-SARFiN przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Autorzy badania zauważyli, że nawet w najtrudniejszym roku ostatniego kryzysu, czyli 2009, banki udzieliły więcej takich kredytów (189 tys.), a ich wartość sięgnęła 39 mld zł.

Dodali, że sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych w 2013 r. nie poprawiło niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych ani niskie i atrakcyjne ceny nieruchomości. Podkreślili jednak, że rok 2014 powinien być już lepszy.

Bankowcy ocenili, że niedawno wprowadzony program pomocy w zakupie pierwszego mieszkania – „Mieszkanie dla Młodych” nie będzie istotnie wspierał sytuacji na rynku mieszkaniowym, gdyż w obecnej formie jego dostępność jest mocno ograniczona. Jak mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, potrzeba znacznie szerszych i kompleksowych rozwiązań.

Bankowcy wskazywali tu: wspieranie długoterminowego oszczędzania w formule kas budowlanych, rozwój społecznego budownictwa czynszowego czy modyfikację rozwiązań dotyczących listów zastawnych i sekurytyzacji.

Z raportu wynika, że polski rynek kredytów mieszkaniowych zdominowany jest przez kredyty udzielane w rodzimej walucie, te udzielane w walutach obcych to mniej niż 1 proc. rynku.

Autor: //gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24