Kryzys jest, ale pensje w przemyśle rosną

Najnowsze

TVN24Ponad pięć tys. złotych najłatwiej dostać w górnictwie

Ponad pięć tysięcy złotych brutto - tyle ma zarabiać co piąty Polak zatrudniony w przemyśle. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", pomimo kryzysu płace w wielu sektorach gospodarki ciągle rosną. W statystykach przodują kopalnie. Eksperci wskazują, że wysokie pensje to często nie skutek dobrej sytuacji firm, ale znacznej siły związków zawodowych.

21,2 procenta, tyle dokładnie osób zatrudnionych w średnich i dużych przedsiębiorstwach przemysłowych, zarabia ponad pięć tysięcy złotych brutto. To około 426 tysięcy osób. Jak wskazuje "DGP", w ubiegłym roku było to tylko 19,2 procent. Oznacza to, że w ciągu roku przybyło 46 tysięcy dobrze zarabiających osób.

Jeśli taki trend wzrostowy utrzyma się, to w 2015 roku co trzeci zatrudniony w przemyśle będzie zarabiał ponad pięć tysięcy złotych brutto.

Gdzie najlepiej pracować

Zdecydowanie najwięcej wysoko zarabiających osób pracuje w górnictwie. Tam aż 94 procent zatrudnionych dostaje ponad pięć tysięcy złotych brutto. - To efekt siły związków zawodowych. Nie decydują o tym wyniki ekonomiczne firm - mówi "DGP" dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. Średnia miesięczna pensja dla 121 tysięcy osób zatrudnionych w górnictwie to 5,8 tysiąca złotych.

Relatywnie dobrze usytuowani są też pracownicy rafinerii i koksowni (86 proc. osób zarabia ponad 5 tys. brutto), energetyki (71,8 procent) i branży produkującej napoje (64,3 procent).

Na drugim końcu listy są takie branże przemysłu jak papiernictwo i produkcja urządzeń elektrycznych. Tam tylko odpowiednio 20,4 oraz 11,7 procent pracowników zarabia ponad pięć tysięcy złotych brutto.

Najgorzej jest natomiast w branży odzieżowej i skórzanej. Tam płacę minimalną (1386 złotych) otrzymuje odpowiednio 8,2 procent i 3,2 procent pracowników.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24