Kryzys i 40 przywódców

Najnowsze

Aktualizacja:

Przywódcy państw Europy i Azji zastanowią się, jak przezwyciężyć sytuację na rynkach finansowych. Polskę reprezentuje Donald Tusk, który przebywa w Chinach z oficjalną wizytą.

Dwudniowy szczyt ASEM rozpoczyna się w stolicy Chin w piątek - Będzie on będzie poświęcony próbom znalezienia odpowiedzi na kryzysowe zagrożenia w skali globalnej - powiedział Tusk dziennikarzom.

Jego zdaniem, to bardzo dobrze, że szczyt odbędzie się akurat teraz, ponieważ - jak ocenił - bez "głównych graczy" na świecie - Chin i Unii Europejskiej, nie ma szans na przeciwdziałanie kryzysowi finansowemu.

- Jest nadzieja, że nasz glob nie pozostanie bezradny wobec niepokojących zjawisk na rynkach finansowych - podkreślił Tusk.

Premier powiedział, że kolejny temat szczytu to zapobieganie zmianom klimatycznym. Jak dodał, Polska razem z Indonezją i Danią jest w tzw. trójce, odpowiedzialnej za przebieg prac nad pakietem klimatyczno-energetycznym w skali całego świata.

- Wziąłem na siebie dość trudny obowiązek, aby angażując Polskę w ochronę klimatu, równocześnie zadbać o to, żeby nasza gospodarka nie doznała jakiegoś szczególnego uszczerbku" - mówił szef rządu.

"Będzie sukces, ale umiarkowany"

Tusk poinformował też, że podczas szczytu przedstawi stan przygotowań organizacyjnych i politycznych do konferencji klimatycznej w Poznaniu, która ma opracować pakiet nie tylko dla Europy, ale i świata. W opinii Donalda Tuska, w grudniu w Poznaniu przywódcy znajdą porozumienie.

ASEM skupia 45 członków: państwa Unii Europejskiej i Azji Południowo-Wschodniej. Spotkania odbywają się co dwa lata, raz w Europie, raz w Azji.

"Będzie sukces, ale umiarkowany", mówił szef rządu. Polska z jednej strony włącza się w prace nad pakietem klimatyczno-energetycznym, z drugiej strony nie chce, by nowe przepisy odbiły się na gospodarce.

Donald Tusk ma zaplanowane także spotkania dwustronne, w tym z premierem Pakistanu.

Szkolenia z internetu

Przed rozpoczęciem szczytu, w piątek premier Tusk spotkał się w Pekinie z szefem rządu Singapuru Lee Hsien Loongiem. Głównymi tematami rozmowy był nie tylko kryzys finansowy na świecie, ale i współpraca gospodarcza oraz restrukturyzacja polskich stoczni.

Z premierem Singapuru Tusk rozmawiał też o projekcie szkolenia polskich kadr w dziedzinie wykorzystania informatyki przy zarządzaniu administracyjnym.

To kilkuletni projekt, który doprowadzi do tego, że dostęp do internetu w Polsce będzie mniej więcej zgodny ze średnią europejską. To oznacza potrzebę szukania partnerów, którzy pomogą nam w tym procesie - mówił premier.

Źródło: IAR