Kryzys finansowy sięga Europy

Najnowsze

Hypo Real EstateTo był solidny, monachijski bank...

Kilka niemieckich banków otworzyło w poniedziałek opiewającą na miliardy euro linię kredytową dla monachijskiego konsorcjum bankowego Hypo Real Estate.

Hypo, specjalizujący się w komercyjnych kredytach hipotecznych, jest pierwszą niemiecką instytucją finansową, która popadła w poważne tarapaty w związku z kryzysem na rynkach finansowych.

Jak poinformowała w poniedziałek agencja dpa, także niemiecki rząd jest gotów udzielić gwarancji grupie Hypo.

Nie ujawniono liczby ani nazw banków, które udzieliły wsparcia dla Hypo, jak również wysokości kredytu ratunkowego. Według władz banku jest on wystarczająco duży, by pokryć potrzeby finansowe grupy w najbliższej, a także w dalszej przyszłości.

W opublikowanym w nocy komunikacie Hypo poinformował, że źródłem jego kłopotów jest spółka-córka konsorcjum bank DEPFA, przejęta przez HRE jesienią zeszłego roku.

Grupa Hypo Real Estate zatrudnia około 2000 osób. Jest notowana w indeksie giełdowym DAX.

Nie tylko Niemcy...

W nocy podano, iż rządy krajów Beneluxu zdecydowały się na nacjonalizację banku Fortis, aby uchronić go przed ewentualnym bankructwem w wyniku kłopotów finansowych. CZYTAJ WIĘCEJ

Tymczasem irlandzki dziennik "The Irish Independent" pisze, że rząd Irlandii może wesprzeć największe banki tego kraju, gdyby okazało się to konieczne z powodu kryzysu kredytowego na świecie.

Minister finansów Brian Lenihan miał już przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami irlandzkiego sektora finansowego. Według źródeł rządowych, na które powołuje się irlandzka gazeta, w sektorze bankowym są "obciążone aktywa", szczególnie tam, gdzie banki koncentrowały swoje działania na kredytowaniu deweloperów i młodych klientów nabywających domy.

Pod uwagę mają być brane różne sposoby pomocy sektorowi finansowemu, w tym możliwość utworzenia funduszu dla ratowania spółek w trudnej sytuacji finansowej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Hypo Real Estate