Krytykowany Bioton ocenia swoją sytuację

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Bioton ocenia swoją sytuację

Komisja Nadzoru Bankowego chce się przyjrzeć Biotonowi - opublikowane w ubiegłym tygodniu wyniki okazały się znacznie słabsze niż oczekiwano. KNF podejrzewa, że Bioton celowo zawyżał prognozy, żeby przyciągnąć inwestorów. Teraz przez to ich traci: - Czas ocenić sytuację firmy i podjąć stosowne decyzje - mówią przedstawiciele spółki.

W czwartek zbierze się rada nadzorcza Biotonu, aby ocenić sytuację w spółce i "podjąć stosowne decyzje". - Rada dokonuje analiz pod kątem wykorzystania potencjału w zakresie organizacji, zarządzania grupą i komunikowania się z rynkiem - poinformował Krzysztof Król, rzecznik Prokom Investments, głównego akcjonariusza Biotonu. - Prokom Investments potwierdza, że jako wiodący akcjonariusz Biotonu jest przekonany o dobrych perspektywach rozwoju spółki. Jednocześnie informujemy, iż dokonujemy analizy spółki pod kątem optymalnego wykorzystania jej potencjału w zakresie organizacji i zarządzania Grupą Kapitałową oraz komunikowania się z rynkiem - zaznaczył Król.

Bioton nie ma dobrej prasy Prasa podawała ostatnio, że również Komisja Nadzoru Finansowego chce przyjrzeć się praktykom informacyjnym stosowanym w Biotonie. W ubiegły piątek Bioton podał, że po czterech kwartałach 2007 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 271,8 mln zł wobec zapowiadanych początkowo 400 mln zł, a następnie 350 mln zł. Prezes tłumaczył na poniedziałkowej konferencji prasowej, że niezrealizowanie szacunków zarządu dotyczących przychodów wynikało przede wszystkim z opóźnień w konsolidacji włoskich spółek i joint- venture z grupą Marvel. W poniedziałek prezes zapowiedział też, że w 2008 roku grupa jest w stanie przekroczyć 500 mln zł obrotów, a nawet podwoić przychody z 2007 roku.

Seria niekorzystnych zbiegów okoliczności W 2006 roku grupa Biotonu osiągnęła z kolei skonsolidowane przychody na poziomie 214 mln zł zamiast zapowiadanych 240-250 mln zł. Wtedy negatywnie na wyniki wpłynęło kilkumiesięczne opóźnienie rejestracji w Rosji, niekorzystny kurs dolara, a także konsolidacja kosztów spółki zależnej SciGen. Na zamknięciu sesji giełdowej w ubiegły piątek, jeszcze przed publikacją wyników, kurs Biotonu wynosił 1,04 zł, a we wtorek na zamknięciu za jedną akcję spółki płacono 0,81 zł.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24