Kropiwnicki doradzi Belce

Najnowsze

TVN24Jerzy Kropiwnicki i Marek Belka znają się od lat

Były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki został doradcą Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Marka Belki - podało Polskie Radio. Sam zainteresowany, który przebywa zagranicą, potwierdza informację, ale nie chce jej komentować.

Jerzy Kropiwnicki podobnie jak Belka jest związany z Uniwersytetem Łódzkim. Prezes NBP był studentem byłego prezydenta Łodzi i za jego namową podjął pracę naukową na uczelni.

Po odwołaniu w referendum z funkcji prezydenta Kropiwnicki wrócił do prowadzenia zajęć ze studentami Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego. Pełnił funkcję ministra pracy i polityki socjalnej w rządzie Jana Olszewskiego i szefa Centralnego Urzędu Planowania w gabinecie Hanny Suchockiej.

W rządzie Jerzego Buzka był kierownikiem Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, a od 2000 roku ministrem rozwoju regionalnego i budownictwa.

Belka w NBP

Były premier w rządzie SLD Marek Belka piastuje stanowisko szefa NBP od 11 czerwca. Dzień wcześniej został wybrany przez Sejm głosami posłów PO i SLD. Jego kandydaturę zgłosił jeszcze jako marszałek Sejmu pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski. Belka zastąpił zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej Sławomira Skrzypka.

Wcześniej marek Belka pracował w Międzynarodowym Funduszu Walutowym

Kropiwnicki ekonomista

65-letni Jerzy Kropiwnicki jest ekonomistą; był działaczem opozycji w czasach PRL, posłem i ministrem w kilku rządach. W 1968 roku ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS w Warszawie. Później pracował i doktoryzował się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

W 1980 roku zakładał "Solidarność" na tej uczelni. Był członkiem władz regionu i Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym został aresztowany i skazany na 6 lat więzienia. W 1984 roku wyszedł na wolność na mocy amnestii.

W 1989 roku był jednym z założycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. W latach 1991-93 oraz 1997-2001 był posłem na Sejm. W rządzie Jana Olszewskiego pełnił funkcję ministra pracy i polityki socjalnej, w rządzie Hanny Suchockiej kierował Centralnym Urzędem Planowania, a w gabinecie Jerzego Buzka - Centrum Studiów Strategicznych.

W latach 2002-2010 Kropiwnicki był prezydentem Łodzi; w styczniu tego roku został odwołany w referendum. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Łódzkim.

Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24