Król spekulantów odchodzi na emeryturę

Najnowsze

Aktualizacja:
WikipediaGeorge Soros odchodzi na odpoczynek

Przez 40 lat był jednym z głównych graczy na rynkach finansowych, dorobił się miliardów inwestując w bankrutów i znany jest jako ten, który "złamał Bank Anglii". George Soros, bo o nim mowa, po ponad czterech dekadach za sterami swojego funduszu hedginowego, odchodzi na emeryturę. Jak informuje Bloomberg do końca roku Soros Fund Management ma zwrócić pieniądze swoim klientom.

- Pragniemy wyrazić naszą wdzięczność dla tych, którzy przez ostatnie 40 lat naszej działalności zdecydowali się zainwestować swój kapitał w Soros Fund Management - napisali w liście rozesłanym do inwestorów synowie Sorosa, Jonathan i Robert. Dodają w nim, że fundusz opuszcza Keith Anderson, kierujący jego inwestycjami od lutego 2008 roku.

Zwróci miliard dol. Zostanie mu 24,5 mld

Pragniemy wyrazić naszą wdzięczność dla tych, którzy przez ostatnie 40 lat naszej działalności zdecydowali się zainwestować swój kapitał w Soros Fund Management sorosowie

Od węgierskiego emigranta, przez spekulanta do filantropa

George Soros urodził się 12 sierpnia 1930 roku w Budapeszcie jako György Schwartz. W czasie wojny rodzina zmieniła jednak nazwisko na "nieżydowskie". W 1947 roku wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1952 ukończył studia na London School of Economics. W 1956 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Wspomina, że jego celem było zarobienie pieniędzy, które pozwoliłyby mu pracować jako pisarz i filozof.

Soros dorobił się swojej fortuny inwestując w akcje tzw. śmieciowych przedsiębiorstw, stojących u progu bankructwa. Wobec kryzysu rynkowego w owych czasach nikt nie wierzył w możliwość istotnego dorobienia się na grze giełdowej, jednak Soros zdecydował się zainwestować w nie posiadane fundusze, wychodząc z założenia, że skoro firmy owe przetrwały najgorszy kryzys, muszą mieć istotną zdolność do kreowania zysku, która w przyszłości spowoduje wzrost ich kursu. Tak też się stało, a Soros dorobił się fortuny.

Znany stał się jednak 22 września 1992, gdy uważając, że funt szterling jest przewartościowany, dokonał spekulacji przeciw tej walucie angażując 10 mld dolarów i grając na zniżkę kursu. W wyniku tego Bank Anglii był zmuszony wycofać walutę z Mechanizmu Kursów Walutowych (ERM II), a Soros zarobił około jednego miliarda dolarów. Został nazwany "człowiekiem, który złamał Bank Anglii".

Oprócz spekulowania rynkowego Soros od wielu lat zajmuje się też działalnością charytatywną.

Źródło: Bloomberg.com, wikipedia

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia