Krezusi oddaliby pieniądze za wolny czas i więcej luzu. "Bycie zamożnym to stan umysłu"

Najnowsze

TVN24 BiSKim jest zamożny Polak i po czym go poznać?

70 proc. zamożnych Polaków wcale się za takich nie uważa, a tylko co dziesiąty z nich jest zadowolony z obecnego poziomu życia - ujawnia raport firmy doradczej McCann Truth Central. Jak się okazuje, blisko 90 proc. krezusów drży na samą myśl, że inni dowiedzą się, jak dużo zarabiają. Ponad połowa z chęcią pozbyłaby pieniędzy w zamian za więcej czasu.

Zdaniem 1/3 przebadanych, by być bogatym wystarczy zarabiać rocznie 100 001 – 200 000 zł brutto. 30 proc. osób twierdzi także, że zamożnym można się stać będąc we właściwym czasie i we właściwym miejscu, a tylko dla 20 proc. wiąże się to z ciężką pracą.

Większość krezusów twierdzi, że swoją obecną pozycję zawdzięcza właśnie ciężkiej pracy i zaradności – uzyskane pieniądze czerpią z tytułu zatrudnienia (56 proc.), dochodów własnej firmy (7 proc.), czy zwrotów z inwestycji (3 proc.). Tylko 11 proc. osób zamożnych wysoką pozycję uzyskało dzięki majątkowi swojej rodziny lub w skutek uzyskanego spadku (3 proc.). Stąd też aż 54 proc. respondentów uważa, że każdy może stać się zamożny, wystarczy tylko odpowiednio się o to postarać.

Co ciekawe 70 proc. osób zamożnych w Polsce wcale za takie się nie uważa. 49 proc. uważa, że niczym nie różni się od zwykłych ludzi, a "bycie zamożnym" to dla nich bardziej stan umysłu niż konto w banku.

Po butach i zapachu go poznasz

Zdecydowana większość respondentów na świecie (84 proc.) i w Polsce (70 proc.) zgadza się z opinią, że obecnie trudno jest określić kogoś jako osobę zamożną wyłącznie na podstawie wyglądu. W rzeczywistości, podstawowe wskaźniki zamożności są nieuchwytne. W większości europejskich krajów należą do nich „postawa" i „odpowiedni wyraz twarzy”. Najważniejszym elementem wyróżniającym zamożnego mężczyznę są jego buty (uważa tak 31 proc. osób zamożnych), płaszcz (22 proc.) i biżuteria, np. zegarek (16 proc.). Dla kobiet oznakami bogactwa jest torebka oraz kosmetyki, jakich używa.

W Polsce za atrybuty zamożności u kobiet uchodzi postawa (45 proc.), zapach (38 proc.) i na równi buty oraz wyraz twarzy (23 proc.).

Zdrowie psychiczne najważniejsze

Dla osób zamożnych sposób, w jaki wydają pieniądze jest dużo mniej istotny niż to, jak spędzają swój czas. Zdrowie psychiczne jest uznawane przez zamożnych Polaków za najcenniejszy zasób (38 proc.), zaraz po nim znajduje się przestrzeń osobista (28 proc.) i czas (16 proc.). Pieniądze i energia fizyczna znajdują się na ostatnim miejscu (9 proc.). - Nasze badanie pokazało ciekawe zjawisko, że obecnie osoby zamożne częściej koncentrują się na gromadzeniu doświadczeń, rozwoju osobistym i poszerzaniu horyzontów, niż – tak jak przed laty - na afiszowaniu się swoimi dobrami materialnymi – komentuje wyniki Wojciech Borowski, Prezes McCann Worldgroup.

Osoby zamożne najczęściej motywuje zapewnienie bezpieczeństwa swoim bliskim (82 proc. z nich jest w związku małżeńskim), a nie np. podejmowanie ryzyka w celu zwielokrotnienia swojego bogactwa. Jadąc na wakacje tak planują czas, by jak najwięcej czasu spędzić ze swoją rodziną. Aby udowodnić swojej rodzinie, że ją kochają, 64 proc. osób zamożnych zabrałoby ją na wycieczkę życia, 42 proc. zapłaciło za dobrą edukację, a 48 proc. dało dostęp do najlepszej służby medycznej i sportowej. Tylko mały procent wziąłby pod uwagę kupowanie rzeczy materialnych.

53 proc. badanych z chęcią pozbyłoby się swoich pieniędzy w zamian za więcej czasu na rzeczy, które są dla nich ważne.

Szczęśliwy dom w spadku

Jaką myśl osoby zamożne chciałyby przekazać swoim dzieciom? 52 proc. że posiadanie szczęśliwego domu, równa się szczęśliwe życie, 37 proc. - że zawsze trzeba myśleć o czynieniu dobra, a 38 proc. - aby nigdy nie przestawały się uczyć.

Zamożni Polacy to także grupa pełna obaw. Aż 86 proc. z nich obawia się, co by się stało, gdyby ludzie wiedzieli jak dużo zarabiają. A 65 proc. nienawidzi, kiedy ludzie mówią w ich towarzystwie o pieniądzach.

W ramach badania „Prawda o zamożności w Europie i w Polsce” firma doradcza McCann Truth Central przepytała 4300 osób w 19 krajach i 27 miastach, m.in. w Paryżu, Berlinie, Warszawie, Sztokholmie, Moskwie i Stambule.

Autor: rf//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock