Najnowsze

Kredytobiorcy odetchną. Stopy procentowe po raz trzeci z rzędu w dół

Najnowsze

sxc.huRPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,00 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. To już trzeci miesiąc, w którym RPP zdecydowała się na obniżkę.

Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP w skali rocznej będzie wynosić od czwartku 4,00 proc., stopa lombardowa 5,50 proc., depozytowa 2,50 proc., zaś redyskonta weksli 4,25 proc.

Zgodnie z oczekiwaniami

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami. Ekonomiści raczej zgodnie uważali, że na styczniowym posiedzeniu decyzyjnym stopy procentowe zostaną obniżone o 25 pb. Eksperci są jednak podzieleni w opiniach co do lutowych obniżek. Część jest zdania, że Rada pozostawi stopy bez zmian, a do kolejnego cięcia stóp o 25 pb dojdzie w marcu. Niektórzy spodziewają się jednak kolejnej obniżki w lutym.

Kolejny raz Jest to trzeci miesiąc z rzędu, kiedy Rada decyduje się na obniżenie stóp. Obniżka także o 25 pb miała miejsce w grudniu oraz w listopadzie. Wcześniej do zmiany poziomu stóp doszło w maju ubiegłego roku - RPP podwyższyła je o 25 pb, po 10 miesiącach stabilizacji. RPP poda uzasadnienie do najnowszej decyzji na konferencji prasowej o godz. 16.00.

Autor: mn//tka / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości