Najnowsze

Krawiec: Orlen będzie szukał ropy

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPAJacek Krawiec, nowy prezes PKN Orlen

Powołany w czwartek na nowego prezesa PKN Orlen Jacek Krawiec opowiada się za sprzedażą Anwilu, uruchomieniem przez Orlen działalności wydobywczej i konsolidacją sektora energetycznego w Polsce.

- Zarząd Orlenu pracuje nad aktualną strategią, którą zamierzamy ogłosić na przełomie października i listopada - powiedział Krawiec w poniedziałek w TVN CNBC Biznes. Wtedy zostanie przedstawiona ostateczna decyzja co do sektora chemicznego i nawozowego. - W tej chwili rozpatrujemy dwie opcje – udział Anwilu w konsolidacji sektora chemicznego albo całkowite wyjście z tego sektora poprzez sprzedaż Anwilu.

Anwil to największe przedsiębiorstwo branży chemicznej w Polsce, w której PKN Orlen ma ok. 85 proc. udziałów.

Ropa z Afryki?

Nowy prezes zwrócił uwagę, że Orlen chce prowadzić projekty wydobywcze wyłącznie z partnerami posiadającymi know-how w tej dziedzinie. Jako potencjalnych partnerów wymienił PGNiG i "być może Lotos". Do priorytetowych obszarów poszukiwań złóż surowca Krawiec zaliczył Polskę, Ukrainę, basen Morza Bałtyckiego oraz kraje Afryki Północnej. Nie wymienił zaś Kazachstanu.

Pod koniec 2007 roku Orlen rozważał możliwość zakupu udziałów w kazachskich firmach zajmujących się wydobyciem ropy naftowej.

Prezes nie wykluczył też Iraku jako miejsca eksploatacji ropy naftowej, choć zaznaczył, że "to ciężki temat", ze względu na wysoki poziom ryzyka.

Do priorytetowych obszarów poszukiwań złóż surowca Krawiec zaliczył m.in. Afrykę PłnTVN CNBC BIZNES

Nowy prezes PKN Orlen nie jest skłonny sprzedawać posiadanych przez płocki koncern stacji benzynowych w północnych Niemczech, bo ich wyniki są coraz bardziej satysfakcjonujące.

- Przeważający pogląd jest taki, żeby rozwijać sieć w Niemczech północnych tak, aby osiągnąć 10-proc. udział w tamtejszym rynku - powiedział Krawiec. Obecnie udział stacji należących do PKN Orlen w północnych Niemczech wynosi 7 proc.

"Tak" dla konsolidacji

Krawiec zapewnił też, że jest zwolennikiem konsolidacji spółek energetycznych na rynku krajowym.

- Zanim będziemy konsolidować się regionalnie - bo o tym mówi się od 7-8 lat - to powinno dojść do konsolidacji aktywów krajowych. Zawsze będę popierał pomysł, aby Orlen stał się częścią większego koncernu energetycznego w Polsce - powiedział Krawiec.

- Na początku 2004 roku OMV (austriacki koncern paliwowy), MOL (węgierski koncern paliwowy) i Orlen miały podobną kapitalizację, ok. 10-11 mld zł. Dziś OMV wart jest ok. 50 mld zł, MOL 30 mld zł, a Orlen 12-13 mld zł. - powiedział. Jego zdaniem, konsolidacja w polskim sektorze energetycznym przyczyniłaby się też do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA