Krauze znalazł ropę w Kazachstanie

TVN24 Biznes

TVN24Złoża w Kazachstanie to "strzał w dziesiątkę" Petrolinvestu

W sobotę Petrolinvest dowiercił się do ropy ze złoża Żubantam. Wielkość wydobycia z tego miejsca szacuje się na 40 baryłek dziennie - poinformowały władze spółki.

Odwiert, w którym znaleziono ropę jest pierwszym i najpłytszym z serii siedmiu w sumie zaplanowanych na następne dwa tygodnie. Potwierdzą one lub wykluczą wyniki wcześniejszych pomiarów. Po zakończeniu badań spółka planuje rozpocząć testy produkcyjne, które potrwają około miesiąca. Przeprowadzone badania geologiczne i sejsmiczne wskazują, że prognozowane zasoby w złożu Żubantam wynoszą ok. 1,2 mld baryłek. Tzw. zasoby wydobywalne to ok. 250 mln baryłek.

W sumie na koncesjach Petrolinvestu w Kazachstanie wydobywalne zasoby ropy wynoszą ok. 1,07 mld baryłek, co mogłoby zaspokoić zapotrzebowanie Polski na ropę na osiem lat. Dla porównania, kraje OPEC wydobywają tyle w półtora miesiąca.

Firma Ryszarda Krauzego - Prokom - kupiła udziały w czterech spółkach z Kazachstanu mających duże złoża ropy i koncesje na ich eksploatację ponad rok temu. Do zakupu doszło poprzez spółkę - córkę Petrolinvest.

Dwa miesiące temu Petrolinvest udanie zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24