Kraj piłkarzy, wiecznej wiosny i kontrastów. Wycieczka do Brazylii to droga zabawa?

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatBrazylia w liczbach

Ci którzy byli przekonują, że warto choć to nie najtańsza wycieczka. Wyjazd do Brazylii może być sporym obciążeniem dla naszego portfela. Ale wrażenia z pobytu w tym pięknym kraju zdecydowanie zrekompensują gorycz spowodowaną wydatkiem kilku tysięcy złotych.

Polskie biura podróży nie organizowały wyjazdów do Brazylii na mundial. Ich oferty dotyczą zazwyczaj terminów jesienno-zimowych, czyli okresu kiedy panuje tam wiosna i lato.

Wycieczki

W w jednym z polskich biur podróży można wykupić 15-dniową objazdową wycieczkę po Brazylii. Oferta obejmuje m.in. Rio de Janeiro, Brasilię, Manaus i Salvador de Bahia. Turyści mieszkają w trzygwiazdkowych hotelach, we wszystkich pokojach jest łazienka. Cena takiej wycieczki w Rainbow Tours wynosi ok. 15 tys. zł.

Z kolei inne biuro kieruje swoją ofertę do osób, które chcą odpocząć na plażach Recife i Salvador de Bahii. Za siedmiotygodniowy wycieczkę trzeba zapłacić ok. 8 tys zł. Cena obejmuje przelot, wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie oraz transfery z lotniska. Hotele są cztero i pięciogwiazdkowe. Neckermann organizuje wylot rejsowym samolotem z kilku miast Polski z przesiadką we Frankfurcie lub Monachium.

Na własną rękę

Najszybciej i najłatwiej do Brazylii można dotrzeć samolotem. Z Polski nie ma bezpośrednich lotów do żadnego kraju w Ameryce Południowej. Leci się zawsze z przesiadką w którymś porcie lotniczym w Europie lub poza Europą. Najlepiej zaplanować podróż z przesiadką w Londynie, Frankfurcie, Madrycie lub Lizbonie. Taka podróż potrwa 15 - 25 godzin (w zależności od czasu oczekiwania na przesiadkę).

Cena biletu lotniczego w obie strony zależy od terminu, w którym go rezerwujemy oraz przewoźnika, ale trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 6-8 tys. złotych.

Waluta

Walutą Brazylii jest real brazylijski (BRL). 1 real to 100 centavos. Ale do Brazylii najlepiej przyjechać z dolarami lub euro. Z wymianą waluty nie ma problemu. Warto pamiętać, aby dokonywać wymieny w kantorach, a nie bankach ze względu na wysoką prowizję.

Dostępu do bankomatów w dużych miastach jest bardzo duży, ale problemem może być fakt, że karty bankomatowe wydane poza Brazylią mogą nie być akceptowane. Do tego należy liczyć się z wysokimi opłatami za wykonane transakcje.

Ceny

Ceny w Brazylii kształtują się na podobnym poziomie jak w Polsce. Nieco drożej jest w większych miastach oraz w sezonie turystycznym. Osoby, które nie znają jęz. portugalskiego mogą się spodziewać specjalnych turystycznych cen. Zdecydowanie najdroższym miejscem w Brazylii jest Rio de Janeiro

Obiad w restauracji to koszt rzędu 10-20 reali (od 13 do 30 zł), chleb w markecie kosztuje około 3 reale (4 zł), tyle samo co napoje. W podobnej cenie są tez używki.

Noclegi

Dla turystów przybywających na mistrzostwa przygotowano tysiące dodatkowych miejsc noclegowych. Oprócz tradycyjnych hoteli, hosteli i pól kempingowych w Brazylii dostępne są też tzw. Pousadas, podobne do hoteli, ale prowadzone przez rodziny, oferujące przyzwoite ceny i nieco skromniejszy wystrój.

Inna propozycja to Jungle lodges dająca możliwość bliższego kontaktu z tamtejszym środowiskiem naturalnym. Szczególnie duża ich ilość jest w amazońskim Manaus.

Kolejna opcja noclegu to tzw. couchsurfing, czyli nocleg u członków społeczności poznającej się w internecie i użyczającej bezpłatnie swoich własnych mieszkań.

Najniższe bilety w oficjalnej sprzedaży kosztowały ok 300 zł. Za wejściówkę na finał trzeba było zapłacić 880 dolarów.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu