Kradzież tysięcy haseł. Hotmail, Gmail, Yahoo...

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plKorzystasz z Hotmaila? To szybko zmień swoje hasło!

Tysiące haseł i loginów do kont poczty elektronicznej, m.in. na Hotmailu i Gmailu trafiło w ręce cyberprzestępców i zostało opublikowanych w internecie. Według BBC News, większość wykradzionych należy do europejskich użytkowników kont pocztowych.

Dziennikarze BBC News dotarli do listy blisko 20 tys. danych dostępowych do kont poczty elektronicznej, które były opublikowane w internecie. Są na niej loginy i hasła do kont na serwerach Hotmail, Gmail, Yahoo, AOL i innych. Niektóre z nich są już nieważne, ale większość wciąż działa.

Dane te udostępniono na tej samej stronie, co dostępne wcześniej 10 tys. haseł i loginów do kont na Hotmailu, ale nie wiadomo czy to wynik tego samego ataku cyberprzestępców.

Najpierw Hotmail

Początkowo media na całym świecie informowały jedynie o wykradzeniu danych dostępowych do tysięcy kont na Hotmailu. Microsoft potwierdził, że jego usługa rzeczywiście została skutecznie zaatakowana i zapowiedział dochodzenie w tej sprawie.

Według Microsoftu, wykradzenie danych użytkowników Hotmaila nie było rezultatem włamania do jego baz danych, lecz najprawdopodobniej skutkiem tzw. phishingu. Terminem tym określa się wyłudzanie, najczęściej pocztą elektroniczną, poufnych informacji - haseł, nazw użytkownika, danych kart kredytowych itp. - przez podszywanie się pod wiarygodne portale, czy fora internetowe.

Jako pierwszy o ataku poinformował serwis technologiczny neowin.com. Według tej informacji, wykradzione dane użytkowników już 1 października pojawiły się na stronie pastebin.com, gdzie programiści zwykle wymieniają się swoimi pracami. Obecnie dane te nie są już tam dostępne, ale dziennikarze BBC News i Neowin mieli dostęp do listy ok. 10 tysięcy adresów rozpoczynających się od liter A i B. Prawdopodobnie była to część większej listy.

Lista zawierała dane dostępowe do usługi Hotmail z adresami hotmail.com, msn.com i live.com. Eksperci radzą wszystkim korzystającym z Hotmaila jak najszybszą zmianę używanego hasła. Statystyki mówią, że 40 procent internautów używa tych samych haseł w wielu usługach sieciowych. Hotmail jest największym w internecie systemów pocztowych, w Polsce jest jednak niezbyt popularny.

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl