KPP: Rząd nie zrobił nic dla gospodarki

Najnowsze

Aktualizacja:
Prezes KPP Andrzej Malinowski

Rząd podsumowuje rok swojej działalności pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego. Gospodarka też. Andrzej Malinowski z KPP zwraca uwagę, że na 150 ustaw związanych z ekonomią do Sejmu skierowano co czwartą.

W opinii KPP, w ciągu minionego roku rząd nie podjął żadnych przełomowych inicjatyw gospodarczych. Gabinet jarosława Kaczyńskiego spóźnia się z opracowywaniem i uchwaleniem najważniejszych ustaw, takich jak ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, ustawy o planowaniu przestrzennym i o VAT w budownictwie. Nie ma też decyzji w sprawie bardzo ważnych ustaw o emeryturach pomostowych czy o wypłatach emerytur z II filaru - zauważa KPP.

Zdaniem pracodawców zrzeszonych w KPP, opóźnienia legislacyjne są duże i mogą wpłynąć negatywnie na procesy gospodarcze i społeczne w kraju.

Zapowiedzią potencjalnych, dużych problemów jest brak działań w zakresie przygotowań do mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 - twierdzą eksperci KPP. Uważają, że obecne ustawodawstwo gospodarcze uniemożliwia wybudowanie planowanych stadionów, autostrad i dróg szybkiego ruchu w ciągu najbliższych pięciu lat. Dlatego potrzebne są natychmiastowe zmiany w kilkunastu ustawach i wielu rozporządzeniach, by można było na czas zgromadzić finanse, przeprowadzić przetargi i wykupić tereny pod inwestycje.

Konfederacja podkreśla, że skomplikowała się także sytuacja społeczna w kraju. Chodzi o strajki w służbie zdrowia i protesty nauczycieli. Także i inne branże zgłaszają swoje roszczenia. - Dialog społeczny sprowadzany został do formalnych gestów, a perspektywa zawarcia umowy społecznej, oddala się - oceniają eksperci KPP.

Podkreślają, że obecnie tempo rozwoju gospodarczego będzie spadało. Zaś najwyższa faza dynamiki nie została wykorzystana dla działań prorozwojowych, a do projektu przyszłorocznego budżetu wpisano wzrost wydatków na cele społeczne, które konsumują efekty wzrostu gospodarczego. - W ciągu minionego roku dług publiczny zbliżył się do pół biliona złotych, co jednak nie przeszkadza w planowaniu kolejnych wypłat transz wydatków socjalnych i zwiększaniu obciążeń fiskalnych firm i obywateli - uważają pracodawcy z KPP.

Zaznaczają też, że prawdopodobnie dobra sytuacja gospodarcza spowodowała, iż rząd przeszacował wpływy do budżetu z VAT i innych podatków. Założono, że przez cały rok utrzymywać się będzie niska inflacja i twarda złotówka, co obniży koszty obsługi długu publicznego krajowego i zagranicznego.

Konfederacja uznaje ponadto za wysoce szkodliwe ciągłe roszady w zarządach i radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Powoduje to ich osłabienie i wytrącenie z normalnego rytmu pracy.

Źródło: PAP, TVN24, gazeta.pl