Koziński znów w NBP

Najnowsze

Aktualizacja:
Fotorzepa Darek GolikWitold Koziński w latach 1992-1998 był już wiceprezesem NBP

Narodowy Bank Polski sięga po sprawdzonych fachowców. Witold Koziński, po 10-letniej przerwie, znów zajął stanowisko wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego.

Witold Koziński w latach 1992-1998 był już pierwszym zastępcą prezesa NBP - wiceprezesem NBP odpowiedzialnym za politykę pieniężną.

Jest profesorem na Uniwersytecie Warszawskim, kierownikiem Katedry Bankowości i Finansów Wydziału Nauk Ekonomicznych. W latach 2002-2003 był prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego, w 2003 roku wymieniany był także jako kandydat SLD do Rady Polityki Pieniężnej.

Zmiany w zarządzie banku centralnego są skutkiem dymisji, do jakich doszło w styczniu. Wtedy z funkcji wiceprezesów zrezygnowali najpierw Krzysztof Rybiński, a potem Jerzy Pruski.

Dymisja Jerzego Pruskiego stała się przedmiotem sporu prezesa NBP z Radą Polityki Pieniężnej, której dziewięciu członków uznało na podstawie opinii prawnych, że odsunięcie wiceprezesów od kierowania działami banku jest sprzeczne z ustawą o NBP. Prezes NBP Sławomir Skrzypek oświadczył wówczas, że działał zgodnie z prawem i ma nadzieję, że dyskusja z RPP pójdzie w kierunku wyciszenia problemu.

Tym razem zgodni - prezydent i premier

Zgodnie z ustawą o NBP, w skład zarządu NBP wchodzą prezes NBP oraz 6 do 8 członków zarządu, w tym 2 wiceprezesów banku. Członków zarządu NBP i wiceprezesów powołuje (na 6 lat) i odwołuje prezydent, na wniosek prezesa NBP. Konstytucja z kolei stanowi, że tego typu decyzje prezydenta "wymagają dla swojej ważności" podpisu premiera.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Fotorzepa Darek Golik