Kowalski zarabia 3,6 tys. zł

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Przeciętny Polak zarabia już 3,6 tys. zł (brutto)

Wynagrodzenia w polskich przedsiębiorstwach były w kwietniu o 5,9 proc. wyższe niż przed rokiem - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach okazało się tylko o 3,9% wyższe niż przed rokiem.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu wyniosło 3 597,84 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 5,9 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 1,0 proc. - wynika z danych GUS.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w kwietniu wzrosło o 4,5 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadło o 2,2 proc.

Zdaniem głównego ekonomisty Societe Generale Jarosława Janeckiego, szczyt presji płacowej spowodowanej rosnącymi cenami jest jeszcze przed polską gospodarką. - Pracownicy widząc to, co się dzieje w sklepach, czyli wyższą inflację, będą żądali od pracodawców wyższej zapłaty. Szczególnie w okresie lata i prac sezonowych - tutaj możemy mieć do czynienia z takim efektem krótkookresowym, kiedy wystąpi nieco większy wzrost płac. Może za miesiąc, może za dwa - na gorąco komentował Jarosław Janecki w TVN CNBC.

GUS podał także, że w polskich przedsiębiorstwach w kwietniu było zatrudnionych 5 mln 513,9 tys. osób, czyli o 3,9 proc. więcej niż przed rokiem. To oznacza także wzrost o 0,1 proc. wobec marca. Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w kwietniu wzrosło o 4,1 proc. w porównaniu z kwietniem 2010, a o 0,3 proc w zestawieniu z marcem 2011 r.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24