Koszty ogrzewania wzrosną o 15 proc.

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESMarek Woszczyk, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki

Czy Urząd Regulacji Energetyki ostatecznie uwolni ceny energii od 1 stycznia 2009 roku? Decyzja o tym ma zapaść na początku przyszłego tygodnia, prawdopodobnie w poniedziałek - powiedział wiceprezes URE Marek Woszczyk w TVN CNBC Biznes.

- Urząd nie będzie zwlekać czy odkładać wypowiedzenia się w tej kwestii, bo byłoby to nieodpowiedzialne - powiedział Woszczyk w czwartek.

Na razie wiadomo jedynie, że wraz z nadchodzącym sezonem grzewczym ceny ciepła wzrosną o kilkanaście procent. Głównym powodem jest 30-proc. podwyżka cen węgla, która powoli staje się faktem.

- Cena węgla to 50-60 proc. kosztów wytwarzania ciepła, więc jeśli jego ceny wzrosną - a mamy już podpisane umowy na wyższe koszty - będzie się to musiało przełożyć na ceny ciepła - powiedział prezes URE.

Przeczytaj dlaczego węgiel drożeje

PGNiG się spóźnia

W tej chwili prezes URE poważnie rozważa podjęcie decyzji o odłożeniu daty pełnego uwolnienia rynku. - Cały czas czekamy na dokumenty od PGNiG z dodatkowymi informacjami w sprawie taryf. Myślę, że lada dzień do nas wpłyną - powiedział. Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli gazowej spółki, odpowiedź miała wpłynąć w miniony piątek, ewentualnie w poniedziałek. Tak się nie stało, a w związku z tym następny możliwy termin podwyżki to listopad 2008.

Podwyżki cen węgla przenoszą się na wzrost cen za ogrzewanieTVN CNBC BIZNES

"Rynek jest zbyt rozchwiany"

Firma w połowie sierpnia złożyła do URE wniosek o zmianę taryf. Chciała, by nowy cennik obowiązywał przez pół roku - od października do końca marca 2009.

PGNiG chce podwyżki cen gazu dla wszystkich odbiorców, łącznie z przemysłowymi o około 23 procent. Oznaczałoby to wzrost miesięcznych rachunków dla gospodarstw domowych o około 17 procent.

- Wobec rozchwianej sytuacji na rynku ropy trzeba z dużą rozwagą podchodzić do tej prognozy. Na razie nie mogę powiedzieć jak i kiedy zakończy się postępowanie - powiedział wiceprezes Woszczyk.

Przeczytaj więcej o tym od kiedy URE czeka na odpowiedź

Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES