Kosiniak-Kamysz zamiast Pawlaka

Najnowsze

Aktualizacja:
J.SzczepaniakMinister zamiast wicepremiera na czele Komisji

Zarekomenduję ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza na stanowisko przewodniczącego Komisji Trójstronnej - poinformował premier Donald Tusk.

Tusk podkreślił, że uprawnieniem prezesa Rady Ministrów jest kierowanie do Komisji Trójstronnej przedstawicieli rządu wybranych z grona Rady Ministrów.

Poprzedni przewodniczący Komisji wicepremier Waldemar Pawlak poinformował na początku stycznia, że nie kieruje już Komisją Trójstronną, bo kadencja i Komisji i jej przewodniczącego upłynęła wraz z kadencją parlamentu.

W grudniu ubiegłego roku Waldemar Pawlak poinformował, że nie chce już kierować pracami Komisji Trójstronnej. - Zaproponowałem panu premierowi, biorąc także pod uwagę opinie partnerów społecznych, żeby na przewodniczącego Komisji Trójstronnej pan premier wskazał osobę z Platformy. W mojej opinii najlepszy byłby pan minister Rostowski, de facto on trzyma kasę i decyduje o kluczowych rozstrzygnięciach - mówił wówczas Pawlak. Wicepremier zaznaczał, że ustalenia Komisji w poprzedniej kadencji nie zawsze uzyskiwały akceptację szefa resortu finansów.

Komisja do rozmów

Komisja Trójstronna powołana została do życia w 1994 r. uchwałą rządu. Stanowiło to realizację postanowień Paktu o przedsiębiorstwie państwowym w trakcie przekształcania. Umocowanie prawne Trójstronnej Komisji nadała ustawa z lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego. Komisja Trójstronna stanowi forum dialogu społecznego prowadzonego dla godzenia interesów pracowników, pracodawców oraz dobra publicznego. Celem działalności Komisji jest dążenie do osiągnięcia i zachowania pokoju społecznego.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: J.Szczepaniak