Najnowsze

Kosiniak-Kamysz: możliwe, że w wakacje bezrobocie spadnie poniżej 12 proc.

Najnowsze

W maju bezrobocie spadło do 12,5 proc.
TVN24 Biznes i ŚwiatW maju bezrobocie spadło do 12,5 proc.

Możliwy jest spadek bezrobocia poniżej 12 proc. w te wakacje - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, szef resortu pracy i dodaje, że "realny spadek bezrobocia w czerwcu może być w okolicach 12 proc.".

Według szacunków ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza w czerwcu bezrobocie wyniesie około 12 proc. - Realny jest spadek od 0,3 do 0,5 proc. w czerwcu. Możliwe, że w wakacje bezrobocie spadnie poniżej 12 proc - mówi minister pracy.

Jest lepiej

Kosiniak-Kamysz przypomina, że od początku roku pracę znalazło ćwierć miliona osób.

- Bez pracy jest mniej niż 2 mln osób. Po kilku latach nastąpiła zwiększona dynamika spadku bezrobocia. Mam nadzieję, że w czerwcu zostanie ona utrzymana nie tylko ze względu na pracę sezonową, ale także ze względów zmian w funkcjonowaniu gospodarki i np. wzrostu o 3 proc. PKB w pierwszym kwartale tego roku - mówi Kosiniak-Kamysz. Szef resortu pracy twierdzi, że korzystnie na sytuację na runku pracy może wpłynąć poprawiająca się koniunktura w gospodarce.

- Agencje ratingowe prognozują dla Polski dobry wzrost gospodarczy, który jest jednym z najlepszych w Unii Europejskiej. To może świadczyć, że chęć do zatrudniania będzie się utrzymywać i realnie będzie miała miejsce w Polsce, szczególnie w obszarach, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Mogą się do tego przyczynić także nowe inwestycje, które są przyciągane choćby do specjalnych stref ekonomicznych - mówi minister pracy.

A w maju

Główny Urząd Statystyczny poinformował dziś, że w maju 2014 roku stopa bezrobocia wyniosła 12,5 proc. wobec 13,0 proc. w kwietniu. W maju zarejestrowanych było 1 mln 987 tys. osób bezrobotnych. Z danych GUS na koniec maja 2014 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 166,7 tys. osób, o 5,7 tys. mniej niż w kwietniu 2014 roku i o 9,5 tys. mniej niż w maju 2013 roku.

Autor: msz/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Pozostałe wiadomości