Najnowsze

Korzyści z wejścia do strefy euro "mniej atrakcyjnie niż w 2004 roku"

Najnowsze

tvn24Mniej korzyści niż kilka lat temu

- Korzyści makroekonomiczne płynące z wejścia do strefy euro są obecnie dla Polski mniejsze niż były w 2004 r., gdy Polska wstępowała do Unii Europejskiej - ocenił minister finansów Mateusz Szczurek.

- To co obserwujemy w ciągu ostatnich 5-7 lat każe nam inaczej spojrzeć na koszty i korzyści wejścia do strefy euro. Kryzys i stagnacja, którą obserwujemy teraz w strefie euro powodują, że nasza decyzja o dacie wejścia do strefy euro będzie głębsza, bardziej przemyślana - powiedział w środę na Kongresie Bankowości Detalicznej Szczurek.

Korzyści z wejścia do strefy euro

- Korzyści z wejścia do strefy euro w bardzo dużym stopniu będą zależały od strategii. Obecnie, bezpośrednie makroekonomiczne korzyści wyglądają mniej atrakcyjnie niż w 2004 roku, kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej - dodał. Minister zwrócił uwagę, że mniej korzyści niż kilka lat temu można się było spodziewać, to efekt rozwoju polskiej gospodarki. - (...) Dorośliśmy, mamy łatwiejszy dostęp do kapitału bez "awansu", jaki daje wejście do strefy euro. Polska może się dzisiaj finansować np. na rynku euroobligacji taniej niż niektóre państwa strefy euro - ocenia Szczurek. Dodał również, że Polska robi wszystko, aby spełniać kryteria wejścia do EMU, ale obecnie strategia rządu to nie "poczekamy i zobaczymy, tylko czekamy i obserwujemy".

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości