Najnowsze

Nowe obostrzenia we Włoszech. "Super Green Pass" i kontrola przepustek w komunikacji publicznej

Najnowsze

Autor:
ams
Źródło:
PAP
Prof. Krzysztof Filipiak: poszliśmy drogą, którą idzie Francja, Włochy, Niemcy, Austria, Słowacja czy Czechy
Prof. Krzysztof Filipiak: poszliśmy drogą, którą idzie Francja, Włochy, Niemcy, Austria, Słowacja czy CzechyTVN24
wideo 2/6
TVN24Prof. Krzysztof Filipiak: poszliśmy drogą, którą idzie Francja, Włochy, Niemcy, Austria, Słowacja czy Czechy

Do 15 stycznia we Włoszech zaostrzono przepisy dotyczące paszportu covidowego. Tylko posiadacze tzw. Super Green Pass mają prawo wstępu do kin, teatrów, zamkniętych sali, barów i restauracji oraz na imprezy masowe. W wielu włoskich miastach rozpoczęły się kontrole w środkach komunikacji miejskiej w związku z wejściem w życie w poniedziałek wymogu posiadania przepustki sanitarnej.

Kilkanaście dni temu włoski rząd jednogłośnie przyjął dekret dotyczący przepustki Super Green Pass i nowych, bardziej rygorystycznych obostrzeń. Wchodzą one w życie 6 grudnia i będą obowiązywały przynajmniej do 15 stycznia.

"Super Green Pass" tylko dla ozdrowieńców i zaszczepionych

Tylko posiadacze tzw. Super Green Pass mają prawo wstępu do kin, teatrów, zamkniętych sali, barów i restauracji oraz na imprezy masowe. Nie wystarcza już tam przepustka na podstawie testu, co ma być zachętą do szczepień.

Cztery miesiące po wprowadzeniu obowiązku przepustki sanitarnej we Włoszech w wielu miejscach publicznych rozszerzono go jeszcze na środki komunikacji miejskiej.

W Rzymie przeprowadzono w poniedziałek 1350 kontroli na przystankach i stacjach metra. 30 pasażerów nie miało wymaganego dokumentu i dlatego nie mogli wsiąść do metra lub autobusu. Za jazdę bez wymaganej przepustki wymierzono jedną grzywnę w wysokości 400 euro.

Szczepienia we Włoszech

Ministerstwo Zdrowia w wydanym okólniku zaleciło, by trzecią dawkę szczepionki osobom, które przeszły zakażenie, podawać co najmniej pięć miesięcy od drugiej lub od infekcji.

Odnotowano jednocześnie wzrost szczepień pierwszą dawką w ostatnich dwóch tygodniach; przyjęło ją 390 tys. osób, co wiąże się z zaostrzeniem przepisów.

Włoscy interniści informują o wzroście liczby zakażeń w kraju i zarazem spadku ciężkich przypadków COVID-19.

Dane z ostatniej doby to 92 zgony i 9,5 tys. nowych zakażeń, wykrytych w mniejszej liczbie testów przeprowadzonych w niedzielę; było ich 301 tys.

Liczba zakażonych pacjentów w szpitalach wzrosła do ponad 6600. Na intensywnej terapii jest 743 chorych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w poniedziałek 13 250 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też, że zmarło 25 osób chorujących na COVID-19.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 3 684 671 infekcji, zmarło 85 700 zakażonych.

Autor:ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości