Specjalna aplikacja ma ułatwić wejście do sklepów. Trzy kategorie klientów

TVN24 Biznes

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Szumowski: pierwsze informacje o wpływie zniesienia obostrzeń podamy w przyszłym tygodniu
wideo 2/4
Szumowski: pierwsze informacje o wpływie zniesienia obostrzeń podamy w przyszłym tygodniu

Ministerstwo Rozwoju konsultuje z przedsiębiorcami wytyczne dla funkcjonowania galerii handlowych po zniesieniu ograniczeń - poinformowała w piątkowym komunikacie Konfederacja Lewiatan. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie specjalnej aplikacji, która podzieli osoby w sklepach na trzy kategorie bezpieczeństwa.

Organizacja zrzeszająca ponad 4100 firm poinformowała, że Ministerstwo Rozwoju prowadzi konsultacje z przedsiębiorcami w sprawie wytycznych dla funkcjonowania galerii handlowych i gastronomii po zniesieniu zakazu w trakcie epidemii.

"Powinniśmy rozpocząć proces odmrażania działalności w galeriach handlowych, uwzględniając sytuację epidemiologiczną. Czekają na to firmy i pracownicy. W tym kontekście istnieje konieczność doprecyzowania przepisów określających liczbę osób, które mogą znajdować się w sklepie, regulacji dotyczących możliwości pomiaru temperatury pracownikom, współpracownikom i klientom, czy obowiązku wyznaczania specjalnych pomieszczeń dla osób z objawami choroby oraz wietrzenia pomieszczeń" - poinformował, cytowany w komunikacie, Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Na razie nie ma jednak dokładnej daty zniesienia zakazu. Według Konfederacji Lewiatan, "galerie handlowe raczej nie zostaną otwarte w połowie maja". "Ministerstwo Rozwoju nie wyklucza, że stanie się to później" - dodano w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Aplikacja dla klientów sklepów

W trakcie rozmów przedsiębiorców z Ministerstwem Rozwoju pojawiają się ciekawe pomysły. Organizacja wskazała bowiem, że "zapowiedziano wprowadzenie specjalnej aplikacji, która podzieli osoby w sklepach na 3 kategorie bezpieczeństwa: po zakażeniu - czerwony, po kwarantannie - żółty, bez kontaktu z wirusem - zielony". Aplikacja miałaby umożliwić zwiększenie liczby klientów z kodem zielonym w sklepie.

"Osób z kategorii zielonej czyli zdrowych i bez kontaktu z wirusem, mogłoby wejść do sklepu 10 procent więcej. Stosowanie aplikacji byłoby warunkiem wpuszczania do sklepu, pomimo wyczerpania limitu" - czytamy w komunikacie. "Aplikacje instalowaliby klienci, którzy chcieliby skorzystać z tego przywileju" - dodano.

Ponadto, wśród proponowanych rozwiązań, które znalazły się w wytycznych są między innymi zalecenie utrzymania odległości przynajmniej dwóch metrów pomiędzy klientami w galerii, używania maseczek i zapewnienie możliwości ich zakupu przynajmniej w jednym sklepie w galerii, czy ograniczenie liczby klientów w strefie gastronomicznej - na jedną osobę powinno przypadać minimum 15 metrów kwadratowych.

Działalność galerii handlowych

Konfederacja Lewiatan podała, że resort rozwoju proponuje, aby w pierwszym etapie nie mogły prowadzić działalności strefy aktywności fizycznej (siłownie, place zabaw, parki trampolin), strefy gier, kina i wyspy usługowe.

Ministerstwo rozważa jednak zgodę na uruchomienie wysp o charakterze handlowym. Wymagane byłoby jednak wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń: obudowa wyspy, okienko obsługi z jednej strony bez możliwości podchodzenia z innych stron. "Natomiast na razie nie będą otwarte wyspy o charakterze usługowym (np. manicure) oraz rekreacyjnym (ławeczki, stoliczki, fotele masażu itp.)" - dodała Konfederacja Lewiatan.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: