"Kryzys na bezprecedensową skalę". Pracę stracą tysiące osób

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/6
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

Od 4,5 tysiąca do 5 tysięcy osób straci pracę w holenderskich liniach lotniczych KLM - poinformował przewoźnik. Decyzja ma związek z kryzysem spowodowanym przez COVID-19 i konieczną restrukturyzacją. Do 2022 roku firma będzie zatrudniać o 20 procent mniej pracowników niż przed pandemią.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W piątkowym komunikacie spółka zapowiedziała, że w ramach restrukturyzacji zwolni do 1,5 tys. osób na etatach, zrezygnuje z przedłużenia 1,5 tys. kontraktów tymczasowych oraz obetnie do 2 tys. etatów w ramach programu dobrowolnych odejść.

Efekt "kryzysu na bezprecedensową skalę"

Firma podkreśliła, że zwolnienia są efektem "kryzysu na bezprecedensową skalę". W szczycie pandemii liczba lotów KLM spadła o 95 proc. i choć ok. 60 proc. połączeń zostało wznowionych, to zarząd prognozuje, że popyt na podróże lotnicze powróci do poziomu sprzed pandemii najwcześniej za trzy lata. To również wynik przyjęcia przez firmę wartej 4 mld euro pożyczki od holenderskiego rządu, która nakłada na KLM obowiązek restrukturyzacji i obcięcia emisji CO2 o 50 proc. do 2030 roku.

Linie KLM są częścią francusko-holenderskiego koncernu Air France-KLM. Cała spółka zanotowała w drugim kwartale stratę operacyjną w wysokości 1,5 mld euro. Air France wcześniej zapowiedział zwolnienie 6,5 tys. osób, czyli 16 proc. zatrudnionych.

Od 4,5 tysiąca do 5 tysięcy osób straci w tym roku pracę w holenderskich liniach lotniczych KLMShutterstock

Inni przewoźnicy też zwalniają

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) szacuje, że straty linii lotniczych na świecie spowodowane pandemią sięgną w 2020 roku 84 miliardów dolarów (około 330 miliardów złotych).

W połowie lipca podczas wywiadu z telewizją BCC prezydent linii lotniczych Emirates Tim Clark zapowiedział, że z powodu kryzysu wywołanego koronawirusem linia lotnicza będzie musiała zwolnić 15 procent załogi, czyli około dziewięciu tysięcy osób.

Z powodu kryzysu wywołanego pandemią redukcję zatrudnienia planuje również Airbus. Pod koniec czerwca europejski koncern lotniczy poinformował o planach zwolnienia około 15 tysięcy osób.

Na początku czerwca niemiecka Lufthansa podała, że planuje zwolnić aż 22 tysiące osób na całym świecie. To 16 procent obecnego zatrudnienia. Przewoźnik tydzień temu zapowiedział kolejne zwolnienia.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości