Korea Południowa w recesji

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Nastroje w koreańskim przemyśle nigdy nie były tak pesymistyczne

Gospodarka Korei Południowej, kolejna po Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie wkrocza w recesję. Produkcja koreańskich fabryk jest rekordowo niska: w listopadzie okazała się o 14,1 proc. niższa niż rok temu. To prawie dwukrotnie większy spadek, niż zakładały prognozy analityków

Indeks mierzący nastroje wśród szefów przemysłu na styczeń spadł z 52 do 44 pkt, co jest poziomem najniższym w historii. Od poważnych koreańskich producentów płyną sygnały o spadku rentowności, co wymusza cięcia kosztów, zwolnienia i wstrzymanie inwestycji.

Brakuje zaufania

LG Display, drugi na świecie pod względem wielkości producent wyświetlaczy ciekłokrystalicznych, obniżył prognozy zysku za IV kw., obwiniając za to większy od oczekiwanego spadek cen. Sprzedaż Hyundai Motor w Stanach Zjednoczonych, czyli na największym rynku zagranicznym, spadła w listopadzie o 40 proc. Największy koreański producent aut zapowiedział, że zmniejszy aktywność fabryk oraz zamrozi płace pracowników administracji.

Hynix Semiconductor, drugi największy na świecie producent chipów pamięci, zapowiedział w tym miesiącu, że zwolni 30 proc. kierownictwa i zacznie proces cięcia kosztów pracy.

Opublikowany wczoraj indeks zaufania konsumentów spadł natomiast w grudniu z 84 do 81 pkt., czyli poziomu najniższego od dekady.

Stopy znowu w dół

Wszystkie te dane potwierdzają prawdopodobieństwo od dawna oczekiwanego spowolnienia gospodarczego w Korei Południowej. - Popyt na koreańskie produkty drastycznie się załamał. Nastawiona głównie na eksport gospodarka będzie hamować ze względu na recesję w Europie i Stanach Zjednoczonych. Kryzys na świecie może nie dać jej odetchnąć do końca 2009 r. – uważa Tine Olsen, ekonomista z Moody’s Economy.com w Sydney.

Turbulencje na rynku finansowym również nie wróżą dobrze. Mijający rok przyniósł ponad 40 proc. spadek głównego seulskiego indeksu giełdowego Kospi. W odpowiedzi na pogarszające się wskaźniki makro regulatorzy koreańskiego rynku zapowiadają kolejne obniżki stóp procentowych.

Dotychczas Bank Korei ściął główną stopę procentową do historycznie niskiego poziomu – 3 proc. Kolejna decyzja w sprawie stóp zapadnie 9 stycznia 2009 r. Analitycy oczekują obniżki kosztów pozyskania pieniądza co najmniej o 50 pkt. bazowych. Rząd Korei Południowej podobnie do wielu innych uruchomił już specjalny fundusz, które ma wspierać pogrążoną w kryzysie gospodarkę.

Kryzys potrwa

Globalny kryzys gospodarczy potrwa jeszcze co najmniej kilka kwartałów - ocenili we wtorkowym raporcie o polityce fiskalnej ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zalecili w nim, by rządy w walce z kryzysem skupiły się raczej na podwyższeniu wydatków niż na obniżaniu podatków.

Zdaniem MFW ustawodawcy powinni zróżnicować swoje działania i nie polegać jedynie na jednym środku pobudzenia popytu.

Źródło: TVN CNBC Biznes, rp.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24