Najnowsze

Test pierwszej koreańskiej rakiety kosmicznej. "Niestety nie osiągnęliśmy celu w pełni"

Najnowsze

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Korea Południowa wystrzeliła pierwszą zbudowaną w tym kraju rakietę kosmiczną KSLV-II – podała agencja Yonhap, cytując prezydenta kraju Mun Dze Ina. Jak poinformowały władze kraju, rakieta odbyła wszystkie fazy lotu zgodnie z planem, ale nie udało się umieścić na orbicie atrapy satelity.

Mun oświadczył, że rakieta osiągnęła zakładaną wysokość 700 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Zaznaczył jednak, że nie powiodła się próba umieszczenia na orbicie ważącej 1,5 tony atrapy satelity, co było jednym z celów próbnego lotu.

Korea Południowa. Test rakiety

- Niestety nie osiągnęliśmy celu w pełni, ale w pierwszym locie dokonaliśmy bardzo godnego uznania osiągnięcia – powiedział prezydent Korei Płd.

Trzystopniowa rakieta KSLV-II Nuri („świat”) została wystrzelona z centrum kosmicznego Naro, niecałe 500 kilometrów na południe od Seulu, o godz. 17 czasu miejscowego (godz. 10 w Polsce). To pierwsza rakieta kosmiczna opracowana i zbudowana w całości przez Koreę Płd.

Rakieta Nuri zaprojektowana jest do wynoszenia na orbitę na wysokości 600-800 km nad Ziemią obiektów ważących do 1,5 tony i ma być stosowana w programie kosmicznym, w ramach którego Korea Płd. zamierza rozmieszczać satelity zwiadowcze, telekomunikacyjne i nawigacyjne.

Korea Południowa chce umieścić na orbicie satelity wojskowe

Władze Korei Płd. planują między innymi umieszczenie na orbicie szeregu satelitów wojskowych, ale urzędnicy zaprzeczają, że Nuri ma być stosowana w celach militarnych.

Prace nad 200-tonową rakietą Nuri prowadzone są od ponad dekady. Od 2010 roku wydano na nie 2 bln wonów (1,8 mld dolarów) – podała agencja Yonhap.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W 2013 roku po licznych opóźnieniach i kilku nieudanych testach z Korei Płd. wystrzelono rakietę opracowaną przez ten kraj wspólnie z Rosją – przypomina Reuters.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości