Konsumenci w lepszych nastrojach. Prognozy optymistyczne

Najnowsze

tvn24GUS podał, że zarówno bieżący, jak i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej osiągnęły wartość najwyższą od lipca 2010 r.

W czerwcu 2014 roku odnotowano poprawę nastrojów konsumenckich w porównaniu do ubiegłego miesiąca, zarówno w przypadku sytuacji bieżącej, jak i przyszłej - wynika z opublikowanych w poniedziałek badań GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł o 1,6 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie -15,4.

Lepsza sytuacja ekonomiczna

"Na wzrost wartości BWUK wpłynęły wszystkie jego składowe, a zwłaszcza bardziej optymistyczne oceny dotyczące obecnej sytuacji ekonomicznej kraju i obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost odpowiednio o 2,3 pkt. proc. i 2,2 pkt. proc.). Dla pozostałych składowych wskaźnika odnotowano zmiany w granicach od 0,6 do 1,6 pkt. proc." - napisano w komentarzu.

W porównaniu do czerwca 2013 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 12,5 pkt. proc.

Przyszłość

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej ukształtował się na poziomie -18,8 i jest to wzrost o 1,8 pkt. proc.

"Największa poprawa, spośród wszystkich składowych WWUK, dotyczyła perspektyw oszczędzania pieniędzy - wzrost o 4,1 pkt. proc. Oceny dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju osiągnęły wartość wyższą niż w ubiegłym miesiącu odpowiednio o 1,6 pkt. proc. i 1,3 pkt. proc." - napisano. W czerwcu br. WWUK osiągnął wartość o 15,8 pkt. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2013 r

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24