Konkurs na nowy wizerunek brytyjskiej królowej. Trafi na wszystkie monety

Najnowsze


Brytyjska mennica Royal Mint ogłosiła konkurs na nowy wizerunek królowej Elżbiety II, który w przyszłym roku trafi na wszystkie monety. Będzie to piąta wersja wizerunku monarchini za jej 62-letniego panowania.

Obecny wizerunek królowej, zaprojektowany przez Iana Rank-Broadleya, znajduje się na brytyjskich monetach od 1998 roku. Początkowo miał trafić wyłącznie na awers specjalnej monety upamiętniającej świętowaną w 1997 roku 50. rocznicę ślubu królowej z księciem Filipem. Projekt okazał się jednak na tyle udany, że trafił na wszystkie monety będące w obiegu.

Stary wizerunek królowej

Nowy wizerunek zostanie wybrany w konkursie, do którego zaproszeni zostaną tylko wybrani artyści. Będą oni składać swoje projekty anonimowo, a decyzję o wyborze jednego z nich podejmie specjalna komisja.

Monety z nowym wizerunkiem królowej pojawią się w obiegu w przyszłym roku. Najpierw jednak nowy awers trafi na przyszłoroczną wersję suwerena, brytyjskiej monety bulionowej (bitej na cele inwestycyjne i pozostającej poza obiegiem) o nominalnej wartości jednego funta, bitej z przerwami od 1489 roku.

Przyszłoroczna wersja suwerena będzie wyjątkowa, gdyż na awersie pierwszych egzemplarzy znajdzie się stary wizerunek królowej, a dopiero na późniejszych - jego nowa wersja.

Po raz pierwszy od 16 lat

- Zmiana wizerunku królowej na awersie po raz pierwszy od 16 lat sprawi, że 2015 rok będzie dla nas wyjątkowy. Nie możemy się doczekać momentu, gdy nowy wizerunek pojawi się na monetach, których na co dzień używają wszyscy Brytyjczycy. Będzie to chwila wyjątkowa także dlatego, że nowy wizerunek zadebiutuje na nowej wersji suwerena, naszej najsłynniejszej monety, której nazwa wzięła się właśnie od wyjątkowo pięknego wizerunku monarchy - powiedział prezes Royal Mint Adam Lawrence.

Mennica jest własnością brytyjskiego rządu, ale zajmuje się biciem monet oraz pamiątkowych medali dla kilkudziesięciu krajów świata rocznie. Od zeszłego roku królewska mennica produkuje również polskie monety o nominale 1,2 i 5 groszy.

Autor: pp / Źródło: PAP